Kemi - molekylär design, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50155
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 101
- 12 i första hand
- Antagna
- 10
- urval 2
- Reserver
- 4
- Sökande per plats
- 10,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,05 | 15,05 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,38 | 20,38 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 16 | 10 | −6 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 4 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 4 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 4 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 4 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,05 → 15,05 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2024 | 12,91 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,56 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,50 → 16,67 (+0,17) | 0,95 → 0,95 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Inget urval | Alla antogs |
| HT 2015 | Inget urval | Inget urval |
| HT 2016 | Inget urval | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 16,67 | 12,31 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,05 | 20,38 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 79 | 14 |
| HT 2009 | 47 | 7 |
| HT 2010 | 77 | 8 |
| HT 2011 | 70 | 9 |
| HT 2012 | 71 | 10 |
| HT 2013 | 74 | 8 |
| HT 2014 | 87 | 7 |
| HT 2015 | 95 | 8 |
| HT 2016 | 86 | 7 |
| HT 2017 | 79 | 10 |
| HT 2018 | 75 | 10 |
| HT 2019 | 68 | 5 |
| HT 2020 | 53 | 2 |
| HT 2021 | 85 | 16 |
| HT 2022 | 85 | 6 |
| HT 2023 | 79 | 13 |
| HT 2024 | 86 | 8 |
| HT 2025 | 94 | 7 |
| HT 2026 | 101 | 12 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Kemi, kandidatprogram · Göteborg | 15,46 | 0,70 | 4,6 | 232 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 15,05 | 1,10 | 10,1 | 101 |
Om programmet
Detta kandidatprogram ger dig både teoretiska och praktiska kunskaper i att designa, analysera och förstå hur olika molekyler fungerar. Sådana kunskaper behövs för att ta fram framtidens läkemedel, sensorer och nya funktionsmaterial, samt för att analysera olika ämnens miljöpåverkan. Utbildningen genomsyras av praktiska laborationer som ger konkret förståelse för kemi, något som gör undervisningen omväxlande och spännande. De första två åren läser du många olika kurser i kemi samt matematik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi 1 samt Fysik 2 samt Kemi 2 samt Matematik 3b/3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi nivå 1, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Högskoleingenjör i kemisk analysteknikBI18,07HP1,20Sökande/plats6,9
- Civilingenjör i kemisk biologi - med valbar utgång till naturvetenskaplig kandidatBI19,32HP1,35Sökande/plats6,9
- Kandidatprogrammet i Experimentell och industriell biomedicin (nationell antagningsomgång)BI19,61HP1,20Sökande/plats7,5
- Miljö, klimat och hållbar utveckling, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Naturgeografi - teknik och landskap, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50155 · nationell antagning
101 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,05 | 9 | 15,05 | 5 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,38 | 1 | 20,38 | 1 | 2 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 5 | 1,10 | 4 | 4 |
LIU-60155 · nationell antagning
Senare del, Kandidatprogram i kemi - molekylär design (ej åk 1). 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kemi - molekylär design, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Kemi - molekylär design, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,05, HP 1,10 och BII 20,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kemi - molekylär design, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 101 personer, varav 12 i första hand. 10 antogs, alltså 10,1 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kemi - molekylär design, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(61)
- Män40 %(40)
- 24 år eller yngre83 %84
- 25–34 år13 %13
- 35 år eller äldre4 %4
- Antagna kvinnor30 %(3)
- Antagna män70 %(7)
Anmälningskod LIU-50155. Källa: UHR.