Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LIU-50136

BIGymnasiebetyg 18,07 av max 22,5 +2,29 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,53 av max 22,5 +1,20 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
207
33 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
38
Sökande per plats
6,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,2718,07−0,2
Högskoleprov (HP)1,151,20+0,05
Betyg (BII)17,0618,53+1,47
Antagna totalt4030−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 12 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 12 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 13 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 13 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjör i kemisk analysteknik (senaste 10 av 14 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,27 → 18,07 (−0,20)1,15 → 1,20 (+0,05)
HT 202516,25 → 15,78 (−0,47)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202417,24 → 16,77 (−0,47)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202316,29 → 16,29 (±0)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202216,81 → 16,98 (+0,17)1,00 → 1,05 (+0,05)
HT 202116,93 → 17,29 (+0,36)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202017,76 → 17,90 (+0,14)0,95 → 0,95 (±0)
HT 201917,34 → 16,50 (−0,84)0,85 → alla behöriga antogs
HT 201815,24 → 15,42 (+0,18)1,10 → 1,10 (±0)
HT 2017–0,95 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Förhöjda halter av bly i en patients blod eller DNA från ett hårstrå i en mössa vid en brottsplats – kemiska analyser är viktiga inom både kriminalteknik, miljöarbete och vid kvalitetskontroller. Detta program är Sveriges enda högskoleingenjörsprogram i kemisk analysteknik. De första åren är en bred basutbildning i kemi och kemiteknik då du tillbringar mycket tid i labbet och gör grupparbeten med verklighetsnära case. Utöver kemi är matematik och ingenjörskunskap två viktiga ämnesområden.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom kemi och kemiteknik 45 600 kr35–68 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom kemi och kemiteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linköpings universitet

Alla program vid Linköpings universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LIU-50136 · nationell antagning

207 sökande, 33 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,27 20 18,07 15 24
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,06 5 18,53 3 13
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0
HP Högskoleprovet 1,15 12 1,20 9 28

LIU-60136 · nationell antagning

Senare del, Högskoleingenjör i kemisk analysteknik (ej åk 1). 6 sökande, 3 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
TERM3 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
TERM5 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Högskoleingenjör i kemisk analysteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i kemisk analysteknik vid Linköpings universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,07, HP 1,20 och BII 18,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjör i kemisk analysteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 sökte 207 personer, varav 33 i första hand. 30 antogs, alltså 6,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör i kemisk analysteknik vid Linköpings universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,07 HT 2026 mot 15,78 HT 2025. Sökande: 207 mot 192.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor56 %(115)
  • Män44 %(92)
  • 24 år eller yngre80 %166
  • 25–34 år18 %37
  • 35 år eller äldre2 %4
  • Antagna kvinnor70 %(21)
  • Antagna män30 %(9)

Anmälningskod LIU-50136. Källa: UHR.