Civilingenjör i design och produktutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50169
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 366
- 210 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 310
- Sökande per plats
- 13,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,9 | 19,74 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20 | 20 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 135 | 100 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 1 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 19 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 19 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,90 → 19,74 (−0,16) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 19,58 → 19,25 (−0,33) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2024 | 19,48 → 19,30 (−0,18) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,91 → 18,91 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 18,85 → 18,70 (−0,15) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 19,28 → 19,26 (−0,02) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 19,43 → 19,43 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 19,13 → 19,15 (+0,02) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2018 | 19,17 → 19,17 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2017 | 19,07 → 19,06 (−0,01) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,80 | 20,30 |
| HT 2011 | 19,59 | 19,30 |
| HT 2012 | 20,30 | 19,50 |
| HT 2013 | 20,20 | 19,13 |
| HT 2014 | 20,52 | 20,40 |
| HT 2015 | 19,50 | 19,70 |
| HT 2016 | 20,60 | 19,66 |
| HT 2017 | 19,06 | 19,23 |
| HT 2018 | 19,17 | 19,48 |
| HT 2019 | 19,15 | 19,20 |
| HT 2020 | 19,43 | 19,52 |
| HT 2021 | 19,26 | 19,27 |
| HT 2022 | 18,70 | 19,14 |
| HT 2023 | 18,91 | 18,97 |
| HT 2024 | 19,30 | 19,57 |
| HT 2025 | 19,25 | 19,94 |
| HT 2026 | 19,74 | 20,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,20 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 967 | 180 |
| HT 2009 | 1 240 | 203 |
| HT 2010 | 1 187 | 175 |
| HT 2011 | 1 215 | 190 |
| HT 2012 | 1 356 | 199 |
| HT 2013 | 1 143 | 173 |
| HT 2014 | 1 253 | 178 |
| HT 2015 | 1 057 | 140 |
| HT 2016 | 932 | 142 |
| HT 2017 | 897 | 133 |
| HT 2018 | 902 | 114 |
| HT 2019 | 756 | 116 |
| HT 2020 | 951 | 196 |
| HT 2021 | 1 027 | 150 |
| HT 2022 | 912 | 143 |
| HT 2023 | 928 | 145 |
| HT 2024 | 1 142 | 162 |
| HT 2025 | 1 358 | 204 |
| HT 2026 | 1 366 | 210 |
Om programmet
Civilingenjörer i design och produktutveckling utformar framtidens produkter och tjänster. Som produktutvecklare arbetar du kreativt och bidrar till hållbara lösningar. Matematik, fysik och maskinteknik är viktiga komponenter. Tillsammans med produktutveckling, design och olika projektarbeten utgör de ryggraden i utbildningen. Du får lösa uppgifter som är skarpa uppdrag från företag. Dessa genomförs i projektform och i grupp. Gruppdynamik och gruppers funktion har en viktig plats i utbildningen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Civilingenjör i industriell ekonomiBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Högskoleingenjör i maskinteknikBI19,01HP1,40Sökande/plats13,9
- Civilingenjör i energi - miljö - managementBI19,48HP1,40Sökande/plats12,0
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Grafisk design och kommunikation, kandidatprogramBI15,99HP0,70Sökande/plats8,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50169
LIU-50169 · nationell antagning
1 366 sökande, 210 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 70 | 19,74 | 43 | 238 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 13 | 20 | 12 | 83 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 11 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 41 | 1,45 | 34 | 297 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i design och produktutveckling
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i design och produktutveckling vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,74, HP 1,45 och BII 20. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i design och produktutveckling vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 1 366 personer, varav 210 i första hand. 100 antogs, alltså 13,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i design och produktutveckling vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,74 HT 2026 mot 19,25 HT 2025. Sökande: 1 366 mot 1 358.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(706)
- Män48 %(660)
- 24 år eller yngre98 %1 334
- 25–34 år2 %30
- 35 år eller äldre0 %2
- Antagna kvinnor55 %(55)
- Antagna män45 %(45)
Anmälningskod LIU-50169. Källa: UHR.