Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LIU-50177

BIGymnasiebetyg 19,48 av max 22,5 +0,23 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,58 av max 22,5 +0,78 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
744
80 i första hand
Antagna
62
urval 2
Reserver
147
Sökande per plats
12
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,4819,48Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,401,40Oförändrad
Betyg (BII)19,5819,58Oförändrad
Antagna totalt8562−23

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 18 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 18 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjör i energi - miljö - management (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,48 → 19,48 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202519,33 → 19,25 (−0,08)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202419,50 → 19,50 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202319,11 → 18,07 (−1,04)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202218,45 → 18,32 (−0,13)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202119,11 → 19,22 (+0,11)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202019,43 → 19,43 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201918,96 → 18,96 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201818,85 → 18,85 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201718,77 → 18,77 (±0)1,40 → 1,40 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Som civilingenjör i energi – miljö – management får du kunskaper och färdigheter för att utveckla, utvärdera och införa tekniska och affärsmässiga lösningar inom energi- och miljöområdet. Du får lära dig om hur energi och material används samt olika tekniker och strategier för att effektivisera resursanvändningen. Programmets kombination av kunskaper i energi- och miljöteknik med kunskaper i verksamhetsstyrning är mycket attraktiv på arbetsmarknaden.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linköpings universitet

Alla program vid Linköpings universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LIU-50177 · nationell antagning

744 sökande, 80 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,48 42 19,48 27 98
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,58 10 19,58 6 54
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 8 0
HP Högskoleprovet 1,40 25 1,40 21 142

LIU-60177 · nationell antagning

Senare del, Civilingenjör i energi - miljö - management (ej åk 1). 13 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
TERM3 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
TERM5 Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Civilingenjör i energi - miljö - management

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i energi - miljö - management vid Linköpings universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,48, HP 1,40 och BII 19,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjör i energi - miljö - management vid Linköpings universitet?

HT 2026 sökte 744 personer, varav 80 i första hand. 62 antogs, alltså 12 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i energi - miljö - management vid Linköpings universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,48 HT 2026 mot 19,25 HT 2025. Sökande: 744 mot 657.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor50 %(373)
  • Män50 %(371)
  • 24 år eller yngre97 %723
  • 25–34 år2 %17
  • 35 år eller äldre1 %4
  • Antagna kvinnor44 %(27)
  • Antagna män56 %(35)

Anmälningskod LIU-50177. Källa: UHR.