Samhällsplanering, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50025
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 553
- 71 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 55
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,51 | 16,67 | −0,84 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,14 | 17,14 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 60 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 10 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 10 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 10 terminer och legat kvar i 5 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 10 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,51 → 16,67 (−0,84) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 17,02 → 16,81 (−0,21) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,66 → 13,60 (−3,06) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2023 | 15,17 → alla behöriga antogs | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2022 | 16,19 → 15,48 (−0,71) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2021 | 17,38 → 17,38 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2020 | 17,28 → 16,34 (−0,94) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2019 | 16,45 → 16,45 (±0) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2018 | 16,82 → 16,24 (−0,58) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2017 | 16,35 → 15,98 (−0,37) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,51) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 15,98 | 16,46 |
| HT 2018 | 16,24 | 16,30 |
| HT 2019 | 16,45 | 17,35 |
| HT 2020 | 16,34 | 16,98 |
| HT 2021 | 17,38 | 16,70 |
| HT 2022 | 15,48 | 17,23 |
| HT 2023 | Alla antogs | 14,80 |
| HT 2024 | 13,60 | 17,25 |
| HT 2025 | 16,81 | 18,50 |
| HT 2026 | 16,67 | 17,14 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 472 | 90 |
| HT 2018 | 501 | 64 |
| HT 2019 | 448 | 71 |
| HT 2020 | 514 | 93 |
| HT 2021 | 531 | 80 |
| HT 2022 | 465 | 80 |
| HT 2023 | 366 | 51 |
| HT 2024 | 428 | 64 |
| HT 2025 | 490 | 73 |
| HT 2026 | 553 | 71 |
Om programmet
Hur skapar vi en attraktiv och trygg stad? Hur kan vi utveckla en konkurrenskraftig region? Samhällsplanerarprogrammet är till för dig som vill arbeta med att påverka framtidens städer och andra livsmiljöer på ett långsiktigt och hållbart sätt. En av framtidens viktigaste utmaningar är att planera för långsiktigt hållbara samhällen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Engelska nivå 2 samt Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Systemvetenskap, kandidatprogramBI18,25HP1,20Sökande/plats13,3
- Globala studier, kandidatprogramBI12,80HPAlla antogsSökande/plats5,2
- Miljö, klimat och hållbar utveckling, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Strategic Urban and Regional planning, Master's Programme - Second admission round (open only for Swedish/EU students)BI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör i energi - miljö - managementBI19,48HP1,40Sökande/plats12,0
- Samhällets logistik, kandidatprogramBI16,50HP0,95Sökande/plats11,1
- Grafisk design och kommunikation, kandidatprogramBI15,99HP0,70Sökande/plats8,7
- IT och management, masterprogramBI–HP–Sökande/plats4,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50025
LIU-50025 · nationell antagning
553 sökande, 71 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,51 | 42 | 16,67 | 31 | 35 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,14 | 6 | 17,14 | 5 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 32 | 1,00 | 24 | 36 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Samhällsplanering, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanering, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,67, HP 1,00 och BII 17,14. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanering, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 553 personer, varav 71 i första hand. 60 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Samhällsplanering, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,67 HT 2026 mot 16,81 HT 2025. Sökande: 553 mot 490.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(321)
- Män42 %(232)
- 24 år eller yngre90 %497
- 25–34 år8 %47
- 35 år eller äldre2 %9
- Antagna kvinnor48 %(29)
- Antagna män52 %(31)
Anmälningskod LIU-50025. Källa: UHR.