Samhällets logistik, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50170
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 278
- 32 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 39
- Sökande per plats
- 11,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,55 | 16,5 | −0,05 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,95 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,96 | 16,96 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 35 | 25 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 11 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 11 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 12 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 12 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,55 → 16,50 (−0,05) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2025 | 16,56 → 16,56 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2024 | 11,72 → alla behöriga antogs | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2021 | 11,73 → 11,73 (±0) | – |
| HT 2017 | – | 0,30 → 0,60 (+0,30) |
| HT 2016 | 15,10 → 15,72 (+0,62) | 0,95 → 1,05 (+0,10) |
| HT 2015 | 15,94 → 15,94 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2014 | 16,70 → 16,50 (−0,20) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2013 | 16,35 → 16,30 (−0,05) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2012 | 15,85 → 13,85 (−2,00) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,69 | 14,69 |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 13,85 | 16,97 |
| HT 2013 | 16,30 | 15,34 |
| HT 2014 | 16,50 | 17,02 |
| HT 2015 | 15,94 | 16,06 |
| HT 2016 | 15,72 | 16,12 |
| HT 2017 | Alla antogs | 12,86 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 12,73 |
| HT 2021 | 11,73 | 15,72 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 16,34 |
| HT 2025 | 16,56 | 15,40 |
| HT 2026 | 16,50 | 16,96 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 194 | 50 |
| HT 2009 | 251 | 51 |
| HT 2010 | 254 | 39 |
| HT 2011 | 243 | 33 |
| HT 2012 | 323 | 44 |
| HT 2013 | 371 | 69 |
| HT 2014 | 427 | 65 |
| HT 2015 | 390 | 56 |
| HT 2016 | 308 | 44 |
| HT 2017 | 268 | 40 |
| HT 2018 | 260 | 34 |
| HT 2019 | 173 | 24 |
| HT 2020 | 241 | 32 |
| HT 2021 | 243 | 45 |
| HT 2022 | 206 | 26 |
| HT 2023 | 155 | 22 |
| HT 2024 | 186 | 24 |
| HT 2025 | 195 | 27 |
| HT 2026 | 278 | 32 |
Om programmet
Bred utbildning som leder till en framtid inom den starka logistiksektorn. Samhällets logistik är ett treårigt program som ger dig en bred grund för en karriär inom flertalet branscher från e-handel till stadsplanering. I mötet mellan logistik, ekonomi och samhällsvetenskap lyfts analytiskt tänkande, innovation och globala perspektiv.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b/nivå 1c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Flygtransport och logistik, kandidatprogramBI16,77HP1,00Sökande/plats13,3
- Civilingenjör i industriell ekonomiBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Politices kandidatprogramBI18,80HP1,20Sökande/plats9,8
- Samhällsplanering, kandidatprogramBI16,67HP1,00Sökande/plats9,2
- Miljö, klimat och hållbar utveckling, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Internationella civilekonomprogrammetBI19,06HP1,20Sökande/plats11,1
- Intelligent Transport Systems and Logistics, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50170 · nationell antagning
278 sökande, 32 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,55 | 20 | 16,5 | 14 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,96 | 3 | 16,96 | 2 | 18 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 11 | 0,95 | 8 | 29 |
LIU-60170 · nationell antagning
Senare del, Kandidatprogram i samhällets logistik (ej åk 1). 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Samhällets logistik, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Samhällets logistik, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,5, HP 0,95 och BII 16,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällets logistik, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 278 personer, varav 32 i första hand. 25 antogs, alltså 11,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Samhällets logistik, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,5 HT 2026 mot 16,56 HT 2025. Sökande: 278 mot 195.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(120)
- Män57 %(158)
- 24 år eller yngre84 %234
- 25–34 år14 %39
- 35 år eller äldre2 %5
- Antagna kvinnor40 %(10)
- Antagna män60 %(15)
Anmälningskod LIU-50170. Källa: UHR.