Politices kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50013
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 884
- 102 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 184
- Sökande per plats
- 9,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,21 | 18,8 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,6 | 19,22 | −0,38 |
| Antagna totalt | 100 | 90 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,21 → 18,80 (−0,41) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 19,01 → 18,85 (−0,16) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,79 → 18,15 (−0,64) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,33 → 16,30 (−2,03) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,03 → 16,09 (−1,94) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,34 → 17,71 (−0,63) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,33 → 17,66 (−0,67) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,33 → 16,73 (−1,60) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2018 | 17,85 → 15,82 (−2,03) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,13 → 16,85 (−1,28) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,21) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,50 | 16,27 |
| HT 2011 | 15,40 | 18,95 |
| HT 2012 | 17,70 | 18,50 |
| HT 2013 | 18,40 | 18,83 |
| HT 2014 | 18,90 | 18,12 |
| HT 2015 | 18,71 | 17,75 |
| HT 2016 | 17,88 | 16,45 |
| HT 2017 | 16,85 | 18,25 |
| HT 2018 | 15,82 | 17,30 |
| HT 2019 | 16,73 | 18,95 |
| HT 2020 | 17,66 | 17,60 |
| HT 2021 | 17,71 | 18,70 |
| HT 2022 | 16,09 | 18,35 |
| HT 2023 | 16,30 | 17,75 |
| HT 2024 | 18,15 | 19,05 |
| HT 2025 | 18,85 | 19,85 |
| HT 2026 | 18,80 | 19,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,60 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 397 | 77 |
| HT 2009 | 495 | 80 |
| HT 2010 | 507 | 67 |
| HT 2011 | 470 | 63 |
| HT 2012 | 560 | 58 |
| HT 2013 | 668 | 75 |
| HT 2014 | 665 | 90 |
| HT 2015 | 669 | 96 |
| HT 2016 | 573 | 70 |
| HT 2017 | 553 | 68 |
| HT 2018 | 523 | 64 |
| HT 2019 | 456 | 65 |
| HT 2020 | 523 | 67 |
| HT 2021 | 579 | 91 |
| HT 2022 | 515 | 77 |
| HT 2023 | 486 | 72 |
| HT 2024 | 635 | 77 |
| HT 2025 | 788 | 104 |
| HT 2026 | 884 | 102 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,56 | 1,35 | 14,0 | 1 754 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 18,80 | 1,20 | 9,8 | 884 |
Om programmet
Är du nyfiken på hur samhället utvecklas lokalt och globalt och varför det sker på ett visst sätt? Vill du påverka utvecklingen och jobba med samhällsfrågor? Duktiga samhällsvetare är viktiga och gör skillnad! Med en examen från Politices kandidat kan du arbeta med att ta fram beslutsunderlag, handlägga ärenden, administrera och samordna, analysera komplex information, genomföra omvärldsanalys och ge professionell rådgivning.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Engelska nivå 2 samt Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50013
LIU-50013 · nationell antagning
884 sökande, 102 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,21 | 51 | 18,8 | 46 | 143 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,6 | 8 | 19,22 | 7 | 48 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 40 | 1,20 | 36 | 172 |
Vanliga frågor om Politices kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Politices kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,20 och BII 19,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Politices kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 884 personer, varav 102 i första hand. 90 antogs, alltså 9,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Politices kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 18,85 HT 2025. Sökande: 884 mot 788.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Politices kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(503)
- Män43 %(381)
- 24 år eller yngre95 %837
- 25–34 år4 %35
- 35 år eller äldre1 %12
- Antagna kvinnor60 %(54)
- Antagna män40 %(36)
Anmälningskod LIU-50013. Källa: UHR.