Politices kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2400
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 754
- 412 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 372
- Sökande per plats
- 14
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,89 | 20,56 | −0,33 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,35 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,6 | 21,3 | −0,3 |
| Antagna totalt | 135 | 125 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 7 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 19 terminer och legat kvar i 7 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 19 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,89 → 20,56 (−0,33) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,73 → 20,42 (−0,31) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2024 | 20,63 → 19,90 (−0,73) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 20,91 → 20,57 (−0,34) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 20,65 → 19,75 (−0,90) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2021 | 20,40 → 19,79 (−0,61) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,57 → 20,00 (−0,57) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2019 | 20,63 → 20,33 (−0,30) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 20,57 → 19,95 (−0,62) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| HT 2017 | 20,57 → 19,90 (−0,67) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,02 | 21,20 |
| HT 2011 | 20,77 | 21,58 |
| HT 2012 | 21,02 | 21,06 |
| HT 2013 | 21,10 | 21,35 |
| HT 2014 | 21,02 | 20,42 |
| HT 2015 | 20,75 | 20,10 |
| HT 2016 | 20,52 | 20,70 |
| HT 2017 | 19,90 | 20,27 |
| HT 2018 | 19,95 | 21,10 |
| HT 2019 | 20,33 | 20,30 |
| HT 2020 | 20,00 | 20,00 |
| HT 2021 | 19,79 | 20,25 |
| HT 2022 | 19,75 | 20,40 |
| HT 2023 | 20,57 | 21,55 |
| HT 2024 | 19,90 | 20,75 |
| HT 2025 | 20,42 | 20,45 |
| HT 2026 | 20,56 | 21,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,50 |
| HT 2011 | 1,50 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 931 | 343 |
| HT 2009 | 1 178 | 455 |
| HT 2010 | 1 194 | 436 |
| HT 2011 | 1 198 | 403 |
| HT 2012 | 1 260 | 360 |
| HT 2013 | 1 521 | 384 |
| HT 2014 | 1 441 | 353 |
| HT 2015 | 1 420 | 319 |
| HT 2016 | 1 266 | 291 |
| HT 2017 | 1 156 | 265 |
| HT 2018 | 1 153 | 265 |
| HT 2019 | 1 055 | 293 |
| HT 2020 | 1 127 | 287 |
| HT 2021 | 1 057 | 246 |
| HT 2022 | 1 116 | 253 |
| HT 2023 | 1 137 | 288 |
| HT 2024 | 1 305 | 306 |
| HT 2025 | 1 658 | 369 |
| HT 2026 | 1 754 | 412 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 20,56 | 1,35 | 14,0 | 1 754 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,80 | 1,20 | 9,8 | 884 |
Om programmet
Vill du vara med och påverka den ekonomiska och politiska utvecklingen? Vill du lära dig att identifiera, strukturera och analysera politiska, juridiska och ekonomiska problem inom Sverige och i världen? Politices kandidatprogram i Uppsala ger dig förutsättningar att aktivt medverka i utveckling och förändring av olika delar av samhället. Studierna ger dig en bred bas att stå på. Obligatoriska kurser är statskunskap A, nationalekonomi A, statistik och förvaltningsrätt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2400
UU-P2400 · nationell antagning
1 754 sökande, 412 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,89 | 70 | 20,56 | 65 | 286 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,6 | 10 | 21,3 | 10 | 99 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 53 | 1,35 | 50 | 327 |
Vanliga frågor om Politices kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Politices kandidatprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,56, HP 1,35 och BII 21,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Politices kandidatprogram vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 754 personer, varav 412 i första hand. 125 antogs, alltså 14 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Politices kandidatprogram vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,56 HT 2026 mot 20,42 HT 2025. Sökande: 1 754 mot 1 658.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Politices kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(1 028)
- Män41 %(726)
- 24 år eller yngre95 %1 659
- 25–34 år4 %78
- 35 år eller äldre1 %17
- Antagna kvinnor56 %(70)
- Antagna män44 %(55)
Anmälningskod UU-P2400. Källa: UHR.