Vad krävdes för att komma in på Politices kandidatprogram HT 2026?

BImedian 19,68 lägst–högst 18,80–20,56 +0,04 mot HT 2025
HPmedian 1,27 lägst–högst 1,20–1,35 +0,02 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
2 638
+7,8 % mot HT 2025
Antagna
215
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
12,3
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Politices kandidatprogram HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Uppsala universitet Uppsala 20,5621,301,351 75414,0+0,14
Linköpings universitet Linköping 18,8019,221,208849,8−0,05

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1416182022200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,76, lägst 14,50, högst 21,02 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 18,09, lägst 15,40, högst 20,77 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 19,36, lägst 17,70, högst 21,02 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 19,75, lägst 18,40, högst 21,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,96, lägst 18,90, högst 21,02 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 19,73, lägst 18,71, högst 20,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 19,20, lägst 17,88, högst 20,52 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 18,38, lägst 16,85, högst 19,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,88, lägst 15,82, högst 19,95 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 18,53, lägst 16,73, högst 20,33 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,83, lägst 17,66, högst 20,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 18,75, lägst 17,71, högst 19,79 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 17,92, lägst 16,09, högst 19,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,44, lägst 16,30, högst 20,57 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,02, lägst 18,15, högst 19,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 19,64, lägst 18,85, högst 20,42 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 19,68, lägst 18,80, högst 20,56 (2 lärosäten med poänggräns)19,68
Visa som tabell
Politices kandidatprogram: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202618,8019,6820,56
202518,8519,6420,42
202418,1519,0219,90
202316,3018,4420,57
202216,0917,9219,75
202117,7118,7519,79
202017,6618,8320,00
201916,7318,5320,33
201815,8217,8819,95
201716,8518,3819,90
201617,8819,2020,52
201518,7119,7320,75
201418,9019,9621,02
201318,4019,7521,10
201217,7019,3621,02
201115,4018,0920,77
201014,5017,7621,02
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,52,0200820122016202020242026HT 2008: median HP 1,10, lägst 0,60, högst 1,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 1,20, lägst 0,80, högst 1,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 0,95, lägst 0,40, högst 1,50 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,00, lägst 0,50, högst 1,50 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,10, lägst 0,80, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,20, lägst 1,00, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,23, lägst 1,05, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,27, lägst 1,15, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,20, lägst 1,00, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,18, lägst 1,00, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,10, lägst 0,95, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,08, lägst 0,85, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,08, lägst 0,90, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,13, lägst 0,95, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,05, lägst 0,85, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,08, lägst 0,85, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,18, lägst 1,00, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,25, lägst 1,10, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,27, lägst 1,20, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)1,27
Visa som tabell
Politices kandidatprogram: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,201,271,35
20251,101,251,40
20241,001,181,35
20230,851,081,30
20220,851,051,25
20210,951,131,30
20200,901,081,25
20190,851,081,30
20180,951,101,25
20171,001,181,35
20161,001,201,40
20151,151,271,40
20141,051,231,40
20131,001,201,40
20120,801,101,40
20110,501,001,50
20100,400,951,50
20090,801,201,60
20080,601,101,60

Lön och jobbchanser

Planerare och utredare m.fl.

Medianlön
46 100 kr/mån
Spann (10–90 %)
35 200 kr – 61 700 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Politices kandidatprogram?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 20,56 i urvalsgruppen BI och 1,35 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Politices kandidatprogram?

HT 2026 var gränsen lägst vid Linköpings universitet (Linköping): 18,80 i BI och 1,20 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Politices kandidatprogram?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,20–1,35 beroende på lärosäte, med medianen 1,27. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Politices kandidatprogram HT 2026?

2 638 sökte programmet vid 2 lärosäten och 215 antogs, alltså ungefär 12,3 sökande per plats. 514 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Politices kandidatprogram ökat?

Medianen för BI steg med 0,04 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +7,8 %.

Vad tjänar man efter Politices kandidatprogram?

Medianlönen för planerare och utredare m.fl. var 46 100 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: övriga utbildningar

Visa alla