Vad krävdes för att komma in på Kommunikatörsprogrammet HT 2026?

BImedian 14,73 lägst–högst 11,89–17,57 −1,56 mot HT 2025
HPmedian 0,55 lägst–högst 0,20–0,90 +0,03 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
638
−14,4 % mot HT 2025
Antagna
80
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
8
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kommunikatörsprogrammet HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Stockholms universitet Stockholm 17,5717,750,9040913,6−0,02
Södertörns högskola Huddinge 11,8914,150,202294,6−3,10

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kommunikatörsprogrammet VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Södertörns högskola Huddinge 15,3516,350,6031810,6−0,12

Utveckling sedan 2014

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1012141618202014201620182020202220242026HT 2014: median BI 18,91, lägst 18,91, högst 18,91 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 17,85, lägst 17,85, högst 17,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 17,81, lägst 17,81, högst 17,81 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 16,40, lägst 16,40, högst 16,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,70, lägst 15,70, högst 15,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 16,22, lägst 15,03, högst 17,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,82, lägst 16,88, högst 18,76 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 16,58, lägst 16,58, högst 16,58 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 16,36, lägst 14,65, högst 18,07 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 16,65, lägst 15,21, högst 18,09 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 15,36, lägst 14,47, högst 16,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 16,29, lägst 14,99, högst 17,59 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 14,73, lägst 11,89, högst 17,57 (2 lärosäten med poänggräns)14,73

Vårtermin (VT)

1012141618202014201620182020202220242026VT 2017: median BI 15,50, lägst 15,50, högst 15,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 16,70, lägst 16,70, högst 16,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 15,33, lägst 15,33, högst 15,33 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 15,98, lägst 15,98, högst 15,98 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 16,98, lägst 16,98, högst 16,98 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 16,17, lägst 16,17, högst 16,17 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 15,99, lägst 15,99, högst 15,99 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 14,99, lägst 14,99, högst 14,99 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 15,47, lägst 15,47, högst 15,47 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 15,35, lägst 15,35, högst 15,35 (1 lärosäten med poänggräns)15,35
Visa som tabell
Kommunikatörsprogrammet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202611,8914,7317,5715,3515,3515,35
202514,9916,2917,5915,4715,4715,47
202414,4715,3616,2514,9914,9914,99
202315,2116,6518,0915,9915,9915,99
202214,6516,3618,0716,1716,1716,17
202116,5816,5816,5816,9816,9816,98
202016,8817,8218,7615,9815,9815,98
201915,0316,2217,4015,3315,3315,33
201815,7015,7015,7016,7016,7016,70
201716,4016,4016,4015,5015,5015,50
201617,8117,8117,81–––
201517,8517,8517,85–––
201418,9118,9118,91–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,20,40,60,81,02014201620182020202220242026HT 2014: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,78, lägst 0,55, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,83, lägst 0,65, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,65, lägst 0,40, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,68, lägst 0,45, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,57, lägst 0,50, högst 0,65 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,52, lägst 0,35, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,55, lägst 0,20, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)0,55

Vårtermin (VT)

0,20,40,60,81,02014201620182020202220242026VT 2017: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median HP 0,55, lägst 0,55, högst 0,55 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median HP 0,40, lägst 0,40, högst 0,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,45, lägst 0,45, högst 0,45 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)0,60
Visa som tabell
Kommunikatörsprogrammet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,200,550,900,600,600,60
20250,350,520,700,450,450,45
20240,500,570,650,400,400,40
20230,450,680,900,500,500,50
20220,400,650,900,650,650,65
20210,500,500,500,650,650,65
20200,650,831,000,550,550,55
20190,550,781,000,600,600,60
20180,800,800,800,800,800,80
20170,950,950,950,800,800,80
20160,800,800,80–––
20151,001,001,00–––
20140,900,900,90–––

Lön och jobbchanser

Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister

Medianlön
46 000 kr/mån
Spann (10–90 %)
35 000 kr – 62 300 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Kommunikatörsprogrammet?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Stockholms universitet (Stockholm): 17,57 i urvalsgruppen BI och 0,90 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Kommunikatörsprogrammet?

HT 2026 var gränsen lägst vid Södertörns högskola (Huddinge): 11,89 i BI och 0,20 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Kommunikatörsprogrammet?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,20–0,90 beroende på lärosäte, med medianen 0,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Kommunikatörsprogrammet HT 2026?

638 sökte programmet vid 2 lärosäten och 80 antogs, alltså ungefär 8 sökande per plats. 70 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Kommunikatörsprogrammet ökat?

Medianen för BI sjönk med 1,56 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −14,4 %.

Vad tjänar man efter Kommunikatörsprogrammet?

Medianlönen för informatörer, kommunikatörer och pr-specialister var 46 000 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: övriga utbildningar

Visa alla