Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-21215

BIGymnasiebetyg 17,57 av max 22,5 −0,02 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,75 av max 22,5 −0,65 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
409
55 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
57
Sökande per plats
13,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,7517,57−1,18
Högskoleprov (HP)0,900,90Oförändrad
Betyg (BII)18,1517,75−0,4
Antagna totalt3030Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (median −1,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kommunikatörsprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,75 → 17,57 (−1,18)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202518,80 → 17,59 (−1,21)0,90 → 0,70 (−0,20)
HT 202418,80 → 16,25 (−2,55)0,90 → 0,65 (−0,25)
HT 202319,11 → 18,09 (−1,02)1,05 → 0,90 (−0,15)
HT 202219,74 → 18,07 (−1,67)1,15 → 0,90 (−0,25)
HT 202019,81 → 18,76 (−1,05)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 201918,49 → 17,40 (−1,09)1,15 → 1,00 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Kommunikatörsprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här 17,570,9013,6409
Södertörns högskola Huddinge 11,890,204,6229

Om programmet

Examen
Kandidatexamen

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister 46 000 kr35–62 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-21215

SU-21215 · nationell antagning

409 sökande, 55 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 3 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,75 17 17,57 17 50
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,15 2 17,75 2 17
HP Högskoleprovet 0,90 10 0,90 10 26
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Kommunikatörsprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Kommunikatörsprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,57, HP 0,90 och BII 17,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kommunikatörsprogrammet vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 409 personer, varav 55 i första hand. 30 antogs, alltså 13,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kommunikatörsprogrammet vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,57 HT 2026 mot 17,59 HT 2025. Sökande: 409 mot 458.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Kommunikatörsprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(319)
  • Män22 %(90)
  • 24 år eller yngre66 %268
  • 25–34 år25 %103
  • 35 år eller äldre9 %38
  • Antagna kvinnor73 %(22)
  • Antagna män27 %(8)

Anmälningskod SU-21215. Källa: UHR.