Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-21158
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 23
- 3 i första hand
- Antagna
- 2
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 11,5
- Bara 2 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Ingen antogs | – |
| Antagna totalt | 3 | 2 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 12 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 12 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 9 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 16,65 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 18,16 → 17,19 (−0,97) | – |
| HT 2021 | 19,69 → 19,69 (±0) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 18,50 → 18,20 (−0,30) | – |
| HT 2019 | 19,80 → 20,00 (+0,20) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2018 | 19,27 → alla behöriga antogs | 1,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 20,63 → 20,25 (−0,38) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2016 | 21,50 → 21,50 (±0) | 1,40 → 1,00 (−0,40) |
| HT 2015 | 22,50 → 20,63 (−1,87) | 1,15 → 0,90 (−0,25) |
| HT 2014 | 19,85 → 20,56 (+0,71) | 1,30 → 1,10 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 16,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 16,06 | Inget urval |
| HT 2013 | 20,45 | Inget urval |
| HT 2014 | 20,56 | 19,87 |
| HT 2015 | 20,63 | Inget urval |
| HT 2016 | 21,50 | Inget urval |
| HT 2017 | 20,25 | 16,54 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 20,00 | 18,91 |
| HT 2020 | 18,20 | 17,28 |
| HT 2021 | 19,69 | 15,86 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 17,19 | 16,52 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 1,50 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,10 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Inget urval |
| HT 2023 | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval |
| HT 2026 | Inget urval |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 61 | 6 |
| HT 2013 | 75 | 10 |
| HT 2014 | 64 | 8 |
| HT 2015 | 73 | 10 |
| HT 2016 | 47 | 7 |
| HT 2017 | 45 | 9 |
| HT 2018 | 38 | 7 |
| HT 2019 | 51 | 7 |
| HT 2020 | 56 | 9 |
| HT 2021 | 37 | 8 |
| HT 2022 | 43 | 4 |
| HT 2023 | 30 | 4 |
| HT 2024 | 29 | 9 |
| HT 2025 | 25 | 1 |
| HT 2026 | 23 | 3 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Översättare, tolkar och lingvister m.fl. | 39 600 kr30–52 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning engelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning ryskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning italienskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning polskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finskaBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning nederländskaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-21158
SU-21158 · nationell antagning
23 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franska
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, ingen antogs i HP och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 23 personer, varav 3 i första hand. 2 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(19)
- Män17 %(4)
- 24 år eller yngre57 %13
- 25–34 år30 %7
- 35 år eller äldre13 %3
- Antagna kvinnor100 %(2)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod SU-21158. Källa: UHR.