Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-21160
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 6
- 0 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Ingen antogs | – |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Ingen antogs | – |
| Antagna totalt | 2 | 0 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 11 terminer och legat kvar i 9 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 11 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 15,03 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 19,36 → 19,36 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2020 | 18,60 → 18,60 (±0) | – |
| HT 2019 | 19,09 → 19,09 (±0) | – |
| HT 2018 | 21,87 → 21,87 (±0) | – |
| HT 2017 | 17,36 → 17,36 (±0) | – |
| HT 2016 | 19,00 → 15,93 (−3,07) | – |
| HT 2015 | 22,10 → 22,10 (±0) | – |
| HT 2014 | 22,05 → 22,05 (±0) | – |
| HT 2013 | 17,09 → 17,09 (±0) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 15,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI)
Visa som tabell
| Termin | BI |
|---|---|
| HT 2012 | 18,43 |
| HT 2013 | 17,09 |
| HT 2014 | 22,05 |
| HT 2015 | 22,10 |
| HT 2016 | 15,93 |
| HT 2017 | 17,36 |
| HT 2018 | 21,87 |
| HT 2019 | 19,09 |
| HT 2020 | 18,60 |
| HT 2021 | 19,36 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval |
| HT 2026 | Inget urval |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 18 | 4 |
| HT 2013 | 27 | 2 |
| HT 2014 | 25 | 2 |
| HT 2015 | 21 | 1 |
| HT 2016 | 15 | 2 |
| HT 2017 | 16 | 1 |
| HT 2018 | 10 | 3 |
| HT 2019 | 18 | 3 |
| HT 2020 | 15 | 1 |
| HT 2021 | 21 | 5 |
| HT 2022 | 14 | 3 |
| HT 2023 | 9 | 2 |
| HT 2024 | 10 | 4 |
| HT 2025 | 12 | 0 |
| HT 2026 | 6 | 0 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Översättare, tolkar och lingvister m.fl. | 39 600 kr30–52 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning engelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning ryskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning italienskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning polskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning nederländskaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-21160
SU-21160 · nationell antagning
6 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finska
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen ingen antogs i BI och ingen antogs i HP. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 6 personer, varav 0 i första hand. 0 antogs.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(5)
- Män17 %(1)
- 24 år eller yngre50 %3
- 25–34 år33 %2
- 35 år eller äldre17 %1
- Antagna kvinnor0 %(0)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod SU-21160. Källa: UHR.