Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-21163
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 24
- 6 i första hand
- Antagna
- 9
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 2,7
- Bara 9 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,7 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,20 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 17,47 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 9 | 9 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 14 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,70 → alla behöriga antogs | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,60 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,07 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 17,53 → 16,38 (−1,15) | – |
| HT 2021 | 19,40 → 20,77 (+1,37) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,28 → 16,25 (−1,03) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 18,05 → 16,81 (−1,24) | 1,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,90 → 14,41 (−2,49) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2017 | 18,90 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 19,70 → 18,60 (−1,10) | 1,55 → 0,70 (−0,85) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 18,35 | 21,75 |
| HT 2013 | 19,25 | Inget urval |
| HT 2014 | 20,00 | 17,57 |
| HT 2015 | 20,90 | 17,06 |
| HT 2016 | 18,60 | Inget urval |
| HT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2018 | 14,41 | 19,04 |
| HT 2019 | 16,81 | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,25 | 16,23 |
| HT 2021 | 20,77 | 18,51 |
| HT 2022 | 16,38 | 17,56 |
| HT 2023 | Alla antogs | 17,57 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval | Inget urval |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,30 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 94 | 11 |
| HT 2013 | 109 | 14 |
| HT 2014 | 119 | 27 |
| HT 2015 | 107 | 19 |
| HT 2016 | 87 | 16 |
| HT 2017 | 62 | 6 |
| HT 2018 | 56 | 11 |
| HT 2019 | 51 | 8 |
| HT 2020 | 56 | 8 |
| HT 2021 | 79 | 16 |
| HT 2022 | 45 | 10 |
| HT 2023 | 37 | 11 |
| HT 2024 | 43 | 11 |
| HT 2025 | 29 | 1 |
| HT 2026 | 24 | 6 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Översättare, tolkar och lingvister m.fl. | 39 600 kr30–52 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning engelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning ryskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning italienskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning polskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finskaBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning nederländskaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-21163
SU-21163 · nationell antagning
24 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,7 | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,47 | 1 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,20 | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanska
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 24 personer, varav 6 i första hand. 9 antogs, alltså 2,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(20)
- Män17 %(4)
- 24 år eller yngre58 %14
- 25–34 år25 %6
- 35 år eller äldre17 %4
- Antagna kvinnor100 %(9)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod SU-21163. Källa: UHR.