Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-21166
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 14
- 4 i första hand
- Antagna
- 2
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7
- Bara 2 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Ingen antogs | – |
| Antagna totalt | 6 | 2 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,24). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 10 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 7 terminer och legat kvar i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 7 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 18,90 → 17,66 (−1,24) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 19,09 → 16,77 (−2,32) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2020 | 18,73 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 15,20 → alla behöriga antogs | 1,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 18,51 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 21,48 → 18,18 (−3,30) | 1,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | – | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2015 | 19,90 → 19,00 (−0,90) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2014 | 21,15 → 22,50 (+1,35) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2013 | 18,37 → 18,29 (−0,08) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 18,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 18,29 | Inget urval |
| HT 2013 | 18,29 | 19,95 |
| HT 2014 | 22,50 | Inget urval |
| HT 2015 | 19,00 | Inget urval |
| HT 2016 | Inget urval | Inget urval |
| HT 2017 | 18,18 | Inget urval |
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2020 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2021 | 16,77 | Inget urval |
| HT 2022 | 17,66 | Inget urval |
| HT 2023 | Inget urval | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | – |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Inget urval |
| HT 2013 | Inget urval |
| HT 2014 | 1,45 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Inget urval |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Inget urval |
| HT 2021 | 1,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Inget urval |
| HT 2024 | Inget urval |
| HT 2025 | Inget urval |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 35 | 7 |
| HT 2013 | 39 | 7 |
| HT 2014 | 55 | 11 |
| HT 2015 | 48 | 7 |
| HT 2016 | 30 | 7 |
| HT 2017 | 28 | 10 |
| HT 2018 | 22 | 2 |
| HT 2019 | 19 | 5 |
| HT 2020 | 22 | 3 |
| HT 2021 | 27 | 6 |
| HT 2022 | 35 | 8 |
| HT 2023 | 20 | 3 |
| HT 2024 | 15 | 2 |
| HT 2025 | 10 | 3 |
| HT 2026 | 14 | 4 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Översättare, tolkar och lingvister m.fl. | 39 600 kr30–52 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning engelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning spanskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning franskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning ryskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning italienskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning polskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning finskaBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning nederländskaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-21166
SU-21166 · nationell antagning
14 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyska
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i språk och översättning, inriktning tyska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 14 personer, varav 4 i första hand. 2 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(11)
- Män21 %(3)
- 24 år eller yngre43 %6
- 25–34 år21 %3
- 35 år eller äldre36 %5
- Antagna kvinnor100 %(2)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod SU-21166. Källa: UHR.