Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-42081

BIGymnasiebetyg 11,89 av max 22,5 −3,10 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,20 av max 2 −0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 14,15 av max 22,5 −2,10 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SH-42039

BIGymnasiebetyg 15,35 av max 22,5 −0,12 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,15 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 16,35 av max 22,5 −0,33 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 387 sökande hittills (50 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 3 av 8 läsår med jämförbara siffror, högre 5 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg17,04troligen mellan 16,47 och 17,65
HPHögskoleprovet0,70troligen mellan 0,65 och 0,80

BII (kompletterade betyg): 17,50, troligen mellan 16,54 och 19,05.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
229
15 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
59
Sökande per plats
4,6
Måttlig konkurrens
Sökande VT 2026
318
55 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
144
Sökande per plats
10,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,2511,89−3,36
Högskoleprov (HP)0,350,20−0,15
Betyg (BII)15,4514,15−1,3
Antagna totalt6050−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −1,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 16.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 8.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kommunikatörsprogrammet (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,25 → 11,89 (−3,36)0,35 → 0,20 (−0,15)
VT 202616,90 → 15,35 (−1,55)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202517,30 → 14,99 (−2,31)0,65 → 0,35 (−0,30)
VT 202517,20 → 15,47 (−1,73)0,65 → 0,45 (−0,20)
HT 202416,40 → 14,47 (−1,93)0,55 → 0,50 (−0,05)
VT 202417,07 → 14,99 (−2,08)0,65 → 0,40 (−0,25)
HT 202316,71 → 15,21 (−1,50)0,55 → 0,45 (−0,10)
VT 202317,43 → 15,99 (−1,44)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202217,02 → 14,65 (−2,37)0,75 → 0,40 (−0,35)
VT 202217,40 → 16,17 (−1,23)0,80 → 0,65 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Kommunikatörsprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Stockholms universitet Stockholm 17,570,9013,6409
Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här 11,890,204,6229

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister 46 000 kr35–62 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-42081

SH-42081 · nationell antagning

229 sökande, 15 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 2,5 2 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,25 33 11,89 28 1
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,45 5 14,15 5 8
HP Högskoleprovet 0,35 20 0,20 16 1
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 49
VT 2026: anmälningskod SH-42039

SH-42039 · nationell antagning

318 sökande, 55 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 3 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,9 16 15,35 16 45
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,34 3 16,35 3 21
HP Högskoleprovet 0,75 10 0,60 10 21
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 84

Vanliga frågor om Kommunikatörsprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Kommunikatörsprogrammet vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 11,89, HP 0,20 och BII 14,15. VT 2026: BI 15,35, HP 0,60 och BII 16,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kommunikatörsprogrammet vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 229 personer, varav 15 i första hand. 50 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 387 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Kommunikatörsprogrammet vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 11,89 HT 2026 mot 14,99 HT 2025. Sökande: 229 mot 287.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Kommunikatörsprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(178)
  • Män22 %(51)
  • 24 år eller yngre59 %136
  • 25–34 år26 %60
  • 35 år eller äldre14 %33
  • Antagna kvinnor76 %(38)
  • Antagna män24 %(12)

Anmälningskod SH-42081. Källa: UHR.