Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-42128

BIGymnasiebetyg 15,20 av max 22,5 +0,11 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,70 av max 22,5 −0,27 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
371
49 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
64
Sökande per plats
6,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,515,2−1,3
Högskoleprov (HP)0,650,45−0,20
Betyg (BII)17,7515,7−2,05
Antagna totalt6055−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −2,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Medievetarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,50 → 15,20 (−1,30)0,65 → 0,45 (−0,20)
HT 202516,48 → 15,09 (−1,39)0,55 → 0,40 (−0,15)
HT 202416,53 → 14,08 (−2,45)0,50 → 0,25 (−0,25)
HT 202316,43 → 13,66 (−2,77)0,45 → alla behöriga antogs
HT 202216,50 → 14,50 (−2,00)0,70 → 0,45 (−0,25)
HT 202117,03 → 15,47 (−1,56)0,60 → 0,45 (−0,15)
HT 202017,33 → 15,42 (−1,91)0,55 → 0,35 (−0,20)
HT 201916,81 → 14,79 (−2,02)0,65 → 0,50 (−0,15)
HT 201816,40 → 14,20 (−2,20)0,65 → 0,20 (−0,45)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-42128

SH-42128 · nationell antagning

371 sökande, 49 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3 2 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,5 33 15,2 30 43
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,75 5 15,7 5 12
HP Högskoleprovet 0,65 20 0,45 18 17
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 10

Vanliga frågor om Medievetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Medievetarprogrammet vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,2, HP 0,45 och BII 15,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Medievetarprogrammet vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 371 personer, varav 49 i första hand. 55 antogs, alltså 6,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Medievetarprogrammet vid Södertörns högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,2 HT 2026 mot 15,09 HT 2025. Sökande: 371 mot 342.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(289)
  • Män22 %(82)
  • 24 år eller yngre73 %269
  • 25–34 år23 %85
  • 35 år eller äldre5 %17
  • Antagna kvinnor84 %(46)
  • Antagna män16 %(9)

Anmälningskod SH-42128. Källa: UHR.