Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-43046

BIGymnasiebetyg 16,85 av max 22,5 +3,95 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2
BIIKompletterade betyg Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

VT 2026urval 2 · SH-43030

BIGymnasiebetyg Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.

Söktryck just nu, VT 2027: 64 sökande hittills (6 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 3 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg15,34troligen mellan 13,60 och 16,92
HPHögskoleprovet0,55troligen mellan 0,35 och 0,70Chans att alla behöriga kommer in: 10 %

BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 75 %.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
98
5 i första hand
Antagna
6
urval 2
Reserver
15
Sökande per plats
16,3
Bara 6 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
57
1 i första hand
Antagna
7
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
8,1
Bara 7 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)1816,85−1,15
Högskoleprov (HP)1,000,90−0,10
Betyg (BII)Ingen antogsIngen antogsOförändrad
Antagna totalt66Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,78). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 10.

Sedan VT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (6 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoria
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,00 → 16,85 (−1,15)1,00 → 0,90 (−0,10)
VT 202614,44 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 202518,09 → 12,90 (−5,19)1,05 → alla behöriga antogs
VT 202512,97 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 202417,97 → alla behöriga antogs0,80 → alla behöriga antogs
VT 202416,61 → 12,45 (−4,16)0,55 → 0,40 (−0,15)
HT 202317,35 → 13,70 (−3,65)0,50 → alla behöriga antogs
VT 202316,39 → 13,88 (−2,51)–
HT 202219,22 → 18,05 (−1,17)–
VT 202216,10 → 13,32 (−2,78)0,95 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-43046

SH-43046 · nationell antagning

98 sökande, 5 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18 4 16,85 4 13
BII Gymnasiebetyg med komplettering Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
HP Högskoleprovet 1,00 2 0,90 2 3
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod SH-43030

SH-43030 · nationell antagning

57 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,44 5 Alla antogs 2 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering Alla antogs 1 Ingen antogs 0 0
HP Högskoleprovet 0,35 3 Alla antogs 1 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Alla antogs 4 0

Vanliga frågor om Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoria

Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoria vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,85, HP 0,90 och ingen antogs i BII. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoria vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 98 personer, varav 5 i första hand. 6 antogs, alltså 16,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 64 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoria vid Södertörns högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,85 HT 2026 mot 12,9 HT 2025. Sökande: 98 mot 80.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor62 %(61)
  • Män38 %(37)
  • 24 år eller yngre63 %62
  • 25–34 år26 %25
  • 35 år eller äldre11 %11
  • Antagna kvinnor83 %(5)
  • Antagna män17 %(1)

Anmälningskod SH-43046. Källa: UHR.