Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-43049

BIGymnasiebetyg 17,99 av max 22,5 +3,25 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2 +0,40 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,54 av max 22,5 +3,09 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SH-43033

BIGymnasiebetyg 16,11 av max 22,5 +1,22 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,20 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 14,55 av max 22,5 −0,61 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 270 sökande hittills (23 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 3 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg17,55troligen mellan 17,09 och 18,06
HPHögskoleprovet0,80troligen mellan 0,70 och 0,90

BII (kompletterade betyg): 16,83, troligen mellan 15,72 och 18,38.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
289
17 i första hand
Antagna
14
urval 2
Reserver
60
Sökande per plats
20,6
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
257
28 i första hand
Antagna
20
urval 2
Reserver
54
Sökande per plats
12,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,4517,99−0,46
Högskoleprov (HP)1,251,05−0,20
Betyg (BII)18,5418,54Oförändrad
Antagna totalt1414Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (median −1,76). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.

Sedan VT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (median −0,22). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,45 → 17,99 (−0,46)1,25 → 1,05 (−0,20)
VT 202617,81 → 16,11 (−1,70)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202517,81 → 14,74 (−3,07)0,90 → 0,65 (−0,25)
VT 202517,00 → 14,89 (−2,11)0,75 → 0,40 (−0,35)
HT 202418,16 → 16,17 (−1,99)1,00 → 0,50 (−0,50)
VT 202418,13 → 17,14 (−0,99)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202319,10 → 17,24 (−1,86)1,20 → 0,55 (−0,65)
VT 202318,68 → 16,86 (−1,82)0,90 → 0,65 (−0,25)
HT 202219,58 → 19,17 (−0,41)1,25 → 1,25 (±0)
VT 202217,92 → 17,14 (−0,78)0,85 → 0,65 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-43049

SH-43049 · nationell antagning

289 sökande, 17 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,45 8 17,99 8 48
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,54 1 18,54 1 13
HP Högskoleprovet 1,25 5 1,05 5 29
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
VT 2026: anmälningskod SH-43033

SH-43033 · nationell antagning

257 sökande, 28 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,81 10 16,11 10 27
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,21 2 14,55 2 7
HP Högskoleprovet 0,75 7 0,60 7 22
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 16

Vanliga frågor om Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap

Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,99, HP 1,05 och BII 18,54. VT 2026: BI 16,11, HP 0,60 och BII 14,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 289 personer, varav 17 i första hand. 14 antogs, alltså 20,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 270 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskap vid Södertörns högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,99 HT 2026 mot 14,74 HT 2025. Sökande: 289 mot 233.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor63 %(181)
  • Män37 %(108)
  • 24 år eller yngre75 %216
  • 25–34 år20 %59
  • 35 år eller äldre5 %14
  • Antagna kvinnor57 %(8)
  • Antagna män43 %(6)

Anmälningskod SH-43049. Källa: UHR.