Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-43044

BIGymnasiebetyg 17,08 av max 22,5 +2,63 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2 +0,30 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

VT 2026urval 2 · SH-43029

BIGymnasiebetyg 13,85 av max 22,5 −1,46 mot VT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 18,42 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.

Söktryck just nu, VT 2027: 116 sökande hittills (7 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 4 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg16,38troligen mellan 15,65 och 17,52
HPHögskoleprovet0,65troligen mellan 0,55 och 0,90

BII (kompletterade betyg): 17,47, troligen mellan 16,08 och 19,08.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
137
11 i första hand
Antagna
6
urval 2
Reserver
29
Sökande per plats
22,8
Bara 6 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
108
12 i första hand
Antagna
10
urval 2
Reserver
12
Sökande per plats
10,8
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,5717,08−0,49
Högskoleprov (HP)1,000,90−0,10
Betyg (BII)Ingen antogsIngen antogsOförändrad
Antagna totalt66Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (median −2,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.

Sedan VT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,57 → 17,08 (−0,49)1,00 → 0,90 (−0,10)
VT 202616,50 → 13,85 (−2,65)0,65 → alla behöriga antogs
HT 202517,78 → 14,45 (−3,33)0,70 → 0,60 (−0,10)
VT 202516,70 → 15,31 (−1,39)0,70 → 0,40 (−0,30)
HT 202417,45 → 15,71 (−1,74)0,90 → alla behöriga antogs
VT 202417,05 → 13,00 (−4,05)0,60 → alla behöriga antogs
HT 202316,95 → 14,61 (−2,34)0,70 → alla behöriga antogs
VT 202319,05 → 15,36 (−3,69)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202217,45 → 17,40 (−0,05)1,00 → 0,45 (−0,55)
VT 202217,00 → 11,46 (−5,54)0,85 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,57) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-43044

SH-43044 · nationell antagning

137 sökande, 11 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,57 4 17,08 4 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
HP Högskoleprovet 1,00 2 0,90 2 7
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
VT 2026: anmälningskod SH-43029

SH-43029 · nationell antagning

108 sökande, 12 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,5 5 13,85 6 1
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,42 1 18,42 1 2
HP Högskoleprovet 0,65 3 Alla antogs 2 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 8

Vanliga frågor om Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia

Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,08, HP 0,90 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 13,85, alla behöriga antogs i HP och BII 18,42. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 137 personer, varav 11 i första hand. 6 antogs, alltså 22,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 116 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Journalistik med samhällsstudier - inriktning historia vid Södertörns högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,08 HT 2026 mot 14,45 HT 2025. Sökande: 137 mot 137.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor58 %(79)
  • Män42 %(58)
  • 24 år eller yngre70 %96
  • 25–34 år26 %35
  • 35 år eller äldre4 %6
  • Antagna kvinnor33 %(2)
  • Antagna män67 %(4)

Anmälningskod SH-43044. Källa: UHR.