Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-43045

BIGymnasiebetyg 17,15 av max 22,5 +2,05 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2 −0,25 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 13,68 av max 22,5 −3,13 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SH-43028

BIGymnasiebetyg 13,21 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2
BIIKompletterade betyg 15,04 av max 22,5

Söktryck just nu, VT 2027: 93 sökande hittills (5 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 3 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg16,81troligen mellan 15,70 och 18,13
HPHögskoleprovet0,65troligen mellan 0,50 och 0,90

BII (kompletterade betyg): 16,33, troligen mellan 14,92 och 17,98.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
95
1 i första hand
Antagna
6
urval 2
Reserver
7
Sökande per plats
15,8
Bara 6 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
86
8 i första hand
Antagna
10
urval 2
Reserver
10
Sökande per plats
8,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,4917,15−0,34
Högskoleprov (HP)0,950,35−0,60
Betyg (BII)Ingen antogs13,68–
Antagna totalt66Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.

Sedan VT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Journalistik med samhällsstudier - inriktning etnologi
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,49 → 17,15 (−0,34)0,95 → 0,35 (−0,60)
VT 202617,40 → 13,21 (−4,19)0,65 → 0,35 (−0,30)
HT 202517,40 → 15,10 (−2,30)0,60 → 0,60 (±0)
VT 202515,83 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202416,19 → alla behöriga antogs0,80 → alla behöriga antogs
VT 202418,41 → alla behöriga antogs–
HT 202317,34 → 13,51 (−3,83)0,75 → alla behöriga antogs
VT 202316,92 → 13,02 (−3,90)0,90 → alla behöriga antogs
HT 202216,94 → 16,43 (−0,51)1,05 → alla behöriga antogs
VT 202217,17 → 15,00 (−2,17)0,75 → 0,75 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,49) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-43045

SH-43045 · nationell antagning

95 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,49 4 17,15 3 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering Ingen antogs 0 13,68 1 2
HP Högskoleprovet 0,95 2 0,35 2 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod SH-43028

SH-43028 · nationell antagning

86 sökande, 8 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,4 5 13,21 5 3
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,8 1 15,04 1 4
HP Högskoleprovet 0,65 3 0,35 3 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Journalistik med samhällsstudier - inriktning etnologi

Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning etnologi vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,15, HP 0,35 och BII 13,68. VT 2026: BI 13,21, HP 0,35 och BII 15,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Journalistik med samhällsstudier - inriktning etnologi vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 95 personer, varav 1 i första hand. 6 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 93 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Journalistik med samhällsstudier - inriktning etnologi vid Södertörns högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,15 HT 2026 mot 15,1 HT 2025. Sökande: 95 mot 76.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(77)
  • Män19 %(18)
  • 24 år eller yngre76 %72
  • 25–34 år19 %18
  • 35 år eller äldre5 %5
  • Antagna kvinnor100 %(6)
  • Antagna män0 %(0)

Anmälningskod SH-43045. Källa: UHR.