Journalistik med samhällsstudier - inriktning religionsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43047
VT 2026urval 2 · SH-43031
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 49 sökande hittills (2 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 1 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,02, troligen mellan 14,18 och 17,87; chans att alla behöriga kommer in: 15 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 50
- 2 i första hand
- Antagna
- 6
- urval 2
- Reserver
- 2
- Sökande per plats
- 8,3
- Bara 6 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 53
- 5 i första hand
- Antagna
- 10
- urval 2
- Reserver
- 3
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,4 | 14,41 | −2,99 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 6 | 6 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (6 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,40 → 14,41 (−2,99) | 0,80 → alla behöriga antogs |
| VT 2026 | 14,33 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,25 → 12,35 (−2,90) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 13,96 → 13,47 (−0,49) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 15,72 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2024 | 15,77 → 13,86 (−1,91) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 14,25 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2023 | 16,09 → 13,39 (−2,70) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2022 | 16,98 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| VT 2022 | 15,91 → 11,46 (−4,45) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2022 | 11,46 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2023 | 13,39 | 17,44 |
| HT 2023 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2024 | 13,86 | 14,20 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 13,47 | 14,18 |
| HT 2025 | 12,35 | Inget urval |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,41 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2022 | Inget urval |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | Inget urval |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2022 | 59 | 1 |
| HT 2022 | 40 | 1 |
| VT 2023 | 60 | 7 |
| HT 2023 | 51 | 1 |
| VT 2024 | 59 | 6 |
| HT 2024 | 47 | 3 |
| VT 2025 | 47 | 2 |
| HT 2025 | 50 | 2 |
| VT 2026 | 53 | 5 |
| HT 2026 | 50 | 2 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Journalister m.fl. | 43 700 kr33–60 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskapBI17,99HP1,05Sökande/plats20,6
- Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologiBI16,58HP0,75Sökande/plats19,1
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning historiaBI17,08HP0,90Sökande/plats–
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning idéhistoriaBI16,85HP0,90Sökande/plats–
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning etnologiBI17,15HP0,35Sökande/plats–
- Journalistik och digitala medierBI16,61HP0,85Sökande/plats9,6
- Internationella medievetarprogrammetBI15,85HP0,60Sökande/plats11,3
- Masterprogram i religionsvetenskapBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43047
SH-43047 · nationell antagning
50 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,4 | 4 | 14,41 | 4 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SH-43031
SH-43031 · nationell antagning
53 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,33 | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,54 | 1 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 996 | 2 | 3 |
Vanliga frågor om Journalistik med samhällsstudier - inriktning religionsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Journalistik med samhällsstudier - inriktning religionsvetenskap vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,41, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Journalistik med samhällsstudier - inriktning religionsvetenskap vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 50 personer, varav 2 i första hand. 6 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 49 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Journalistik med samhällsstudier - inriktning religionsvetenskap vid Södertörns högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,41 HT 2026 mot 12,35 HT 2025. Sökande: 50 mot 50.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(38)
- Män24 %(12)
- 24 år eller yngre74 %37
- 25–34 år24 %12
- 35 år eller äldre2 %1
- Antagna kvinnor67 %(4)
- Antagna män33 %(2)
Anmälningskod SH-43047. Källa: UHR.