Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-43042

BIGymnasiebetyg 16,61 av max 22,5 −0,96 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,55 av max 22,5 −0,70 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SH-43041

BIGymnasiebetyg 14,61 av max 22,5 −1,11 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,50 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 15,11 av max 22,5 −0,22 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 435 sökande hittills (79 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 3 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg16,53troligen mellan 15,91 och 17,28
HPHögskoleprovet0,65troligen mellan 0,60 och 0,70

BII (kompletterade betyg): 16,72, troligen mellan 15,74 och 17,67.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
575
113 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
103
Sökande per plats
9,6
Hög konkurrens
Sökande VT 2026
418
83 i första hand
Antagna
70
urval 2
Reserver
97
Sökande per plats
6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,6516,61−2,04
Högskoleprov (HP)0,900,85−0,05
Betyg (BII)18,2317,55−0,68
Antagna totalt6060Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (median −1,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 10.

Sedan VT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Journalistik och digitala medier
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,65 → 16,61 (−2,04)0,90 → 0,85 (−0,05)
VT 202616,48 → 14,61 (−1,87)0,65 → 0,50 (−0,15)
HT 202518,58 → 17,57 (−1,01)0,80 → 0,65 (−0,15)
VT 202517,03 → 15,72 (−1,31)0,65 → 0,40 (−0,25)
HT 202417,98 → 16,70 (−1,28)0,65 → 0,45 (−0,20)
VT 202417,55 → 15,26 (−2,29)0,70 → alla behöriga antogs
HT 202317,35 → 15,10 (−2,25)0,65 → 0,20 (−0,45)
VT 202317,29 → 15,50 (−1,79)0,65 → 0,45 (−0,20)
HT 202217,71 → 16,54 (−1,17)0,85 → 0,65 (−0,20)
VT 202216,61 → 15,09 (−1,52)0,70 → 0,40 (−0,30)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-43042

SH-43042 · nationell antagning

575 sökande, 113 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,65 34 16,61 33 74
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,23 4 17,55 5 28
HP Högskoleprovet 0,90 20 0,85 20 41
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
VT 2026: anmälningskod SH-43041

SH-43041 · nationell antagning

418 sökande, 83 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 3 2 4
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,48 39 14,61 39 52
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,7 6 15,11 6 20
HP Högskoleprovet 0,65 23 0,50 23 24
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 27

Vanliga frågor om Journalistik och digitala medier

Vad krävdes för att komma in på Journalistik och digitala medier vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,61, HP 0,85 och BII 17,55. VT 2026: BI 14,61, HP 0,50 och BII 15,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Journalistik och digitala medier vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 575 personer, varav 113 i första hand. 60 antogs, alltså 9,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 435 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Journalistik och digitala medier vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,61 HT 2026 mot 17,57 HT 2025. Sökande: 575 mot 651.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor67 %(386)
  • Män33 %(189)
  • 24 år eller yngre70 %403
  • 25–34 år25 %142
  • 35 år eller äldre5 %30
  • Antagna kvinnor53 %(32)
  • Antagna män47 %(28)

Anmälningskod SH-43042. Källa: UHR.