Sport Management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43062
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 502
- 110 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 58
- Sökande per plats
- 10
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,14 | 15,97 | −1,17 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,80 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 17,05 | 16,3 | −0,75 |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,14 → 15,97 (−1,17) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2025 | 17,29 → 16,03 (−1,26) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2024 | 17,06 → 16,19 (−0,87) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2023 | 16,07 → 12,59 (−3,48) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2022 | 16,60 → 15,48 (−1,12) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2021 | 16,60 → 15,58 (−1,02) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2020 | 17,90 → 16,65 (−1,25) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2019 | 16,02 → 15,31 (−0,71) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2018 | 17,15 → 15,39 (−1,76) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 15,39 | 15,73 |
| HT 2019 | 15,31 | 14,80 |
| HT 2020 | 16,65 | 16,95 |
| HT 2021 | 15,58 | 16,54 |
| HT 2022 | 15,48 | 16,10 |
| HT 2023 | 12,59 | 15,55 |
| HT 2024 | 16,19 | 15,00 |
| HT 2025 | 16,03 | 15,00 |
| HT 2026 | 15,97 | 16,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,25 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 440 | 116 |
| HT 2019 | 388 | 105 |
| HT 2020 | 487 | 128 |
| HT 2021 | 374 | 100 |
| HT 2022 | 381 | 93 |
| HT 2023 | 386 | 80 |
| HT 2024 | 489 | 148 |
| HT 2025 | 498 | 117 |
| HT 2026 | 502 | 110 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här | 15,97 | 0,80 | 10,0 | 502 |
| Örebro universitet Örebro | 15,90 | 0,80 | 11,4 | 454 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Liknande program vid Södertörns högskola
- HälsomanagementBI13,12HP0,35Sökande/plats6,3
- Management med ITBI17,30HP1,00Sökande/plats19,6
- Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiBI18,11HP1,00Sökande/plats22,2
- Entreprenörskap, innovation och marknadBI17,36HP0,85Sökande/plats18,0
- Ekonomi, teknik och designBI16,46HP0,85Sökande/plats13,5
- Arkivarie- och informationsförvaltningsprogrammet, ämnesinriktning företagsekonomiBI20,37HP1,45Sökande/plats–
- Masterprogram i företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats11,6
- Magisterprogram i företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats8,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43062
SH-43062 · nationell antagning
502 sökande, 110 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,14 | 30 | 15,97 | 28 | 41 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,05 | 4 | 16,3 | 5 | 18 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 16 | 0,80 | 16 | 37 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Sport Management
Vad krävdes för att komma in på Sport Management vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,97, HP 0,80 och BII 16,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sport Management vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 502 personer, varav 110 i första hand. 50 antogs, alltså 10 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Sport Management vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,97 HT 2026 mot 16,03 HT 2025. Sökande: 502 mot 498.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sport Management mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor22 %(108)
- Män78 %(394)
- 24 år eller yngre77 %387
- 25–34 år20 %99
- 35 år eller äldre3 %16
- Antagna kvinnor26 %(13)
- Antagna män74 %(37)
Anmälningskod SH-43062. Källa: UHR.