Sport management
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-79605
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 454
- 91 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 87
- Sökande per plats
- 11,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,56 | 15,9 | −0,66 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,3 | 15,3 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 40 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 6 terminer och legat kvar i 3 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 6 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,56 → 15,90 (−0,66) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2025 | 16,64 → 16,13 (−0,51) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,53 → 16,09 (−0,44) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 15,59 → 14,40 (−1,19) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2022 | 16,77 → 16,53 (−0,24) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2021 | 16,25 → 14,52 (−1,73) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,52 | 15,57 |
| HT 2022 | 16,53 | 16,62 |
| HT 2023 | 14,40 | 14,65 |
| HT 2024 | 16,09 | 15,93 |
| HT 2025 | 16,13 | 16,11 |
| HT 2026 | 15,90 | 15,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 322 | 53 |
| HT 2020 | 386 | 62 |
| HT 2021 | 443 | 88 |
| HT 2022 | 447 | 102 |
| HT 2023 | 428 | 88 |
| HT 2024 | 543 | 128 |
| HT 2025 | 549 | 112 |
| HT 2026 | 454 | 91 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Södertörns högskola Sport Management · Huddinge | 15,97 | 0,80 | 10,0 | 502 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 15,90 | 0,80 | 11,4 | 454 |
Om programmet
Idrotten förändras – och det gör också behovet av kompetens för att leda och utveckla den. Elitidrottens organisationer har professionaliserats, träning och hälsa har fått en allt större betydelse och digitalisering och AI skapar nya möjligheter och utmaningar för idrottens organisationer. Samtidigt står idrotten inför samhällsutmaningar kopplade till bland annat hållbarhet, folkhälsa och förändrade förutsättningar för idrottsdeltagande.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Liknande program vid Örebro universitet
- Språk, retorik och kommunikativt ledarskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Genusvetenskap, förvaltning och social hållbarhetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- PersonalvetarprogrammetBI18,50HP0,90Sökande/plats23,9
- EkonomiprogrammetBI19,31HP1,20Sökande/plats63,3
- SamhällsplanerarprogrammetBI16,09HP0,60Sökande/plats10,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-79605
ORU-79605 · nationell antagning
454 sökande, 91 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,56 | 37 | 15,9 | 21 | 61 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,3 | 4 | 15,3 | 3 | 13 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 21 | 0,80 | 13 | 44 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Sport management
Vad krävdes för att komma in på Sport management vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,9, HP 0,80 och BII 15,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sport management vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 454 personer, varav 91 i första hand. 40 antogs, alltså 11,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Sport management vid Örebro universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,9 HT 2026 mot 16,13 HT 2025. Sökande: 454 mot 549.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sport management mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(115)
- Män75 %(339)
- 24 år eller yngre82 %372
- 25–34 år15 %70
- 35 år eller äldre3 %12
- Antagna kvinnor30 %(12)
- Antagna män70 %(28)
Anmälningskod ORU-79605. Källa: UHR.