Ekonomiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-29601
VT 2026urval 2 · ORU-29510
Söktryck just nu, VT 2027: 1 529 sökande hittills (191 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 15 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,77, troligen mellan 18,44 och 19,50.
Antalet platser minskar från 30 VT 2026 till 25 VT 2027. Prognosen räknar med att färre antas. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 773
- 184 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 460
- Sökande per plats
- 63,3
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 647
- 183 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 515
- Sökande per plats
- 38,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,31 | 19,31 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,65 | 18,48 | −0,17 |
| Antagna totalt | 41 | 28 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 33 terminer och legat kvar i 9 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 33 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 35 terminer och legat kvar i 25 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 35 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,31 → 19,31 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2026 | 18,65 → 18,48 (−0,17) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2025 | 19,17 → 19,05 (−0,12) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| VT 2025 | 18,53 → 18,22 (−0,31) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,01 → 18,95 (−0,06) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| VT 2024 | 18,07 → 17,59 (−0,48) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,73 → 18,50 (−0,23) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2023 | 18,23 → 17,75 (−0,48) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 19,00 → 18,74 (−0,26) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2022 | 18,15 → 17,76 (−0,39) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,31) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 17,65 | 17,79 |
| VT 2011 | 17,35 | 17,00 |
| HT 2011 | 17,52 | 17,94 |
| VT 2012 | 18,20 | 18,15 |
| HT 2012 | 19,10 | 18,35 |
| VT 2013 | 18,60 | 18,04 |
| HT 2013 | 19,31 | 18,41 |
| VT 2014 | 18,40 | 17,79 |
| HT 2014 | 19,20 | 18,37 |
| VT 2015 | 18,25 | 18,10 |
| HT 2015 | 19,25 | 17,80 |
| VT 2016 | 18,25 | 18,25 |
| HT 2016 | 18,50 | 17,75 |
| VT 2017 | 18,15 | 17,54 |
| HT 2017 | 18,29 | 19,12 |
| VT 2018 | 17,15 | 17,88 |
| HT 2018 | 18,66 | 18,35 |
| VT 2019 | 17,73 | 18,00 |
| HT 2019 | 18,64 | 18,85 |
| VT 2020 | 17,40 | 18,05 |
| HT 2020 | 19,09 | 19,20 |
| VT 2021 | 17,97 | 18,13 |
| HT 2021 | 19,10 | 19,24 |
| VT 2022 | 17,76 | 17,72 |
| HT 2022 | 18,74 | 18,30 |
| VT 2023 | 17,75 | 17,94 |
| HT 2023 | 18,50 | 18,65 |
| VT 2024 | 17,59 | 18,43 |
| HT 2024 | 18,95 | 18,90 |
| VT 2025 | 18,22 | 18,64 |
| HT 2025 | 19,05 | 19,43 |
| VT 2026 | 18,48 | 18,55 |
| HT 2026 | 19,31 | 18,48 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,50 |
| VT 2010 | 0,70 |
| HT 2010 | 0,80 |
| VT 2011 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,90 |
| VT 2012 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,10 |
| VT 2013 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,15 |
| VT 2014 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,15 |
| VT 2015 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,15 |
| VT 2018 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,20 |
| VT 2019 | 1,00 |
| HT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 0,95 |
| HT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,95 |
| HT 2023 | 1,05 |
| VT 2024 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,10 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 263 | 36 |
| HT 2009 | 733 | 79 |
| VT 2010 | 558 | 73 |
| HT 2010 | 994 | 106 |
| VT 2011 | 786 | 99 |
| HT 2011 | 1 289 | 134 |
| VT 2012 | 939 | 122 |
| HT 2012 | 1 646 | 171 |
| VT 2013 | 1 417 | 177 |
| HT 2013 | 2 127 | 193 |
| VT 2014 | 1 525 | 188 |
| HT 2014 | 2 321 | 187 |
| VT 2015 | 1 728 | 219 |
| HT 2015 | 2 485 | 222 |
| VT 2016 | 1 768 | 231 |
| HT 2016 | 2 270 | 214 |
| VT 2017 | 1 585 | 205 |
| HT 2017 | 2 122 | 186 |
| VT 2018 | 1 435 | 207 |
| HT 2018 | 1 955 | 209 |
| VT 2019 | 1 188 | 183 |
| HT 2019 | 1 580 | 195 |
| VT 2020 | 1 105 | 189 |
| HT 2020 | 1 694 | 249 |
| VT 2021 | 1 288 | 214 |
| HT 2021 | 1 774 | 177 |
| VT 2022 | 1 263 | 179 |
| HT 2022 | 1 539 | 170 |
| VT 2023 | 1 009 | 157 |
| HT 2023 | 1 366 | 160 |
| VT 2024 | 1 136 | 151 |
| HT 2024 | 1 577 | 196 |
| VT 2025 | 1 402 | 171 |
| HT 2025 | 1 742 | 190 |
| VT 2026 | 1 647 | 183 |
| HT 2026 | 1 773 | 184 |
Om programmet
God arbetsmarknad Stor valfrihet 3 år till examen I programmet kan du välja företagsekonomi eller nationalekonomi som huvudämne. Företagsekonomi handlar om företags förutsättningar och villkor utifrån olika perspektiv, om ledning, organisation, marknadsföring, finansiering, ekonomistyrning och redovisning. Nationalekonomi handlar om samhällsekonomi, alltifrån frågor om prisbildning och konkurrens på olika marknader till analyser av vad som påverkar växelkurser, arbetslöshet och inflation.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Liknande program vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-29601
ORU-29601 · nationell antagning
1 773 sökande, 184 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,31 | 21 | 19,31 | 14 | 350 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,65 | 4 | 18,48 | 3 | 121 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 16 | 1,20 | 11 | 365 |
VT 2026: anmälningskod ORU-29510
ORU-29510 · nationell antagning
1 647 sökande, 183 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,65 | 31 | 18,48 | 19 | 358 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,55 | 7 | 18,55 | 6 | 175 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 26 | 1,10 | 17 | 425 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Ekonomiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Ekonomiprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,31, HP 1,20 och BII 18,48. VT 2026: BI 18,48, HP 1,10 och BII 18,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomiprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 1 773 personer, varav 184 i första hand. 28 antogs, alltså 63,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 529 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomiprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,31 HT 2026 mot 19,05 HT 2025. Sökande: 1 773 mot 1 742.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor46 %(815)
- Män54 %(958)
- 24 år eller yngre89 %1 578
- 25–34 år9 %165
- 35 år eller äldre2 %30
- Antagna kvinnor54 %(15)
- Antagna män46 %(13)
Anmälningskod ORU-29601. Källa: UHR.