Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-29600
VT 2026urval 2 · ORU-29509
Söktryck just nu, VT 2027: 1 704 sökande hittills (441 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 15 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,54, troligen mellan 18,01 och 18,86.
Antalet platser minskar från 80 VT 2026 till 70 VT 2027. Prognosen räknar med att färre antas. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 290
- 355 i första hand
- Antagna
- 81
- urval 2
- Reserver
- 544
- Sökande per plats
- 28,3
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 944
- 527 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 607
- Sökande per plats
- 19,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,43 | 19,27 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,9 | 18,9 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 113 | 81 | −32 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 27 av 33 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (median −0,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 33 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan VT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 36 terminer och legat kvar i 22 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 36 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,43 → 19,27 (−0,16) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2026 | 18,78 → 18,43 (−0,35) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,24 → 19,17 (−0,07) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| VT 2025 | 18,63 → 18,28 (−0,35) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,25 → 19,06 (−0,19) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| VT 2024 | 18,22 → 17,80 (−0,42) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,85 → 18,53 (−0,32) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| VT 2023 | 18,23 → 18,06 (−0,17) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2022 | 19,30 → 19,17 (−0,13) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2022 | 18,38 → 17,92 (−0,46) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,43) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 18,20 | 18,62 |
| VT 2011 | 17,80 | 18,10 |
| HT 2011 | 18,20 | 17,57 |
| VT 2012 | 18,60 | 18,80 |
| HT 2012 | 19,30 | 18,70 |
| VT 2013 | 18,65 | 18,35 |
| HT 2013 | 19,70 | 18,67 |
| VT 2014 | 18,40 | 18,30 |
| HT 2014 | 19,20 | 18,50 |
| VT 2015 | 18,20 | 17,76 |
| HT 2015 | 18,75 | 18,00 |
| VT 2016 | 18,13 | 17,65 |
| HT 2016 | 19,05 | 17,77 |
| VT 2017 | 18,17 | 18,08 |
| HT 2017 | 18,65 | 18,08 |
| VT 2018 | 17,14 | 17,25 |
| HT 2018 | 18,84 | 18,46 |
| VT 2019 | 17,96 | 17,71 |
| HT 2019 | 19,01 | 18,70 |
| VT 2020 | 17,43 | 17,07 |
| HT 2020 | 19,21 | 18,60 |
| VT 2021 | 18,10 | 18,40 |
| HT 2021 | 19,18 | 18,50 |
| VT 2022 | 17,92 | 18,02 |
| HT 2022 | 19,17 | 18,35 |
| VT 2023 | 18,06 | 18,50 |
| HT 2023 | 18,53 | 18,65 |
| VT 2024 | 17,80 | 18,32 |
| HT 2024 | 19,06 | 18,99 |
| VT 2025 | 18,28 | 18,50 |
| HT 2025 | 19,17 | 18,85 |
| VT 2026 | 18,43 | 18,20 |
| HT 2026 | 19,27 | 18,90 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | 0,50 |
| HT 2009 | 0,90 |
| VT 2010 | 0,80 |
| HT 2010 | 1,00 |
| VT 2011 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,00 |
| VT 2012 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,10 |
| VT 2013 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,15 |
| VT 2014 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,10 |
| VT 2015 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,10 |
| VT 2017 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,15 |
| VT 2018 | 1,00 |
| HT 2018 | 1,10 |
| VT 2019 | 1,00 |
| HT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 0,90 |
| HT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,10 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 763 | 124 |
| VT 2009 | 575 | 130 |
| HT 2009 | 1 659 | 214 |
| VT 2010 | 887 | 162 |
| HT 2010 | 1 598 | 195 |
| VT 2011 | 1 013 | 180 |
| HT 2011 | 1 866 | 263 |
| VT 2012 | 1 145 | 282 |
| HT 2012 | 2 335 | 291 |
| VT 2013 | 1 521 | 328 |
| HT 2013 | 2 731 | 323 |
| VT 2014 | 1 627 | 326 |
| HT 2014 | 2 787 | 300 |
| VT 2015 | 1 778 | 321 |
| HT 2015 | 2 668 | 331 |
| VT 2016 | 1 754 | 429 |
| HT 2016 | 2 558 | 316 |
| VT 2017 | 1 620 | 377 |
| HT 2017 | 2 509 | 318 |
| VT 2018 | 1 454 | 346 |
| HT 2018 | 2 356 | 309 |
| VT 2019 | 1 262 | 353 |
| HT 2019 | 1 869 | 315 |
| VT 2020 | 1 131 | 350 |
| HT 2020 | 1 987 | 347 |
| VT 2021 | 1 388 | 404 |
| HT 2021 | 2 405 | 370 |
| VT 2022 | 1 458 | 388 |
| HT 2022 | 1 998 | 295 |
| VT 2023 | 1 124 | 306 |
| HT 2023 | 1 925 | 318 |
| VT 2024 | 1 406 | 366 |
| HT 2024 | 2 159 | 365 |
| VT 2025 | 1 653 | 464 |
| HT 2025 | 2 344 | 387 |
| VT 2026 | 1 944 | 527 |
| HT 2026 | 2 290 | 355 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | – | 25,6 | 870 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
God arbetsmarknad Civilekonomexamen Stark sammanhållning i studentgrupper Under första året läser du både företagsekonomi och nationalekonomi och väljer sedan inför år två vilket som skall bli ditt huvudämne. Parallellt läser du också statistik och juridik. Företagsekonomi handlar om företagande och företagsledning och du studerar affärsutveckling, marknadsföring, personal- och ledningsfrågor, finansiering, ekonomistyrning och redovisning.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-29600
ORU-29600 · nationell antagning
2 290 sökande, 355 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,43 | 58 | 19,27 | 42 | 430 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,9 | 9 | 18,9 | 6 | 134 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 45 | 1,20 | 32 | 445 |
VT 2026: anmälningskod ORU-29509
ORU-29509 · nationell antagning
1 944 sökande, 527 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,78 | 85 | 18,43 | 48 | 445 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,25 | 18 | 18,2 | 10 | 181 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 70 | 1,10 | 40 | 497 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,27, HP 1,20 och BII 18,9. VT 2026: BI 18,43, HP 1,10 och BII 18,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 2 290 personer, varav 355 i första hand. 81 antogs, alltså 28,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 704 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Civilekonomprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,27 HT 2026 mot 19,17 HT 2025. Sökande: 2 290 mot 2 344.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(1 019)
- Män56 %(1 271)
- 24 år eller yngre93 %2 135
- 25–34 år6 %132
- 35 år eller äldre1 %23
- Antagna kvinnor44 %(36)
- Antagna män56 %(45)
Anmälningskod ORU-29600. Källa: UHR.