Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1240
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 406
- 296 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 285
- Sökande per plats
- 10
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,88 | 17,85 | −0,03 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,1 | 17,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 240 | 140 | −100 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median −0,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 19 terminer och legat kvar i 19 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,88 → 17,85 (−0,03) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2025 | 17,92 → 17,75 (−0,17) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2024 | 17,35 → 17,35 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2023 | 17,33 → 17,33 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 17,66 → 17,75 (+0,09) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2021 | 18,30 → 17,95 (−0,35) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 17,85 → 17,50 (−0,35) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2019 | 17,25 → 17,27 (+0,02) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2018 | 17,50 → 17,36 (−0,14) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2017 | 18,15 → 17,70 (−0,45) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,88) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,40 | 17,83 |
| HT 2011 | 18,27 | 17,89 |
| HT 2012 | 18,44 | 17,79 |
| HT 2013 | 18,50 | 18,20 |
| HT 2014 | 18,80 | 17,70 |
| HT 2015 | 18,50 | 18,36 |
| HT 2016 | 18,23 | 18,20 |
| HT 2017 | 17,70 | 17,37 |
| HT 2018 | 17,36 | 17,07 |
| HT 2019 | 17,27 | 16,90 |
| HT 2020 | 17,50 | 17,24 |
| HT 2021 | 17,95 | 17,35 |
| HT 2022 | 17,75 | 17,65 |
| HT 2023 | 17,33 | 16,88 |
| HT 2024 | 17,35 | 17,15 |
| HT 2025 | 17,75 | 17,82 |
| HT 2026 | 17,85 | 17,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,60 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 178 | 179 |
| HT 2009 | 1 381 | 220 |
| HT 2010 | 1 646 | 235 |
| HT 2011 | 1 845 | 257 |
| HT 2012 | 1 926 | 250 |
| HT 2013 | 2 133 | 330 |
| HT 2014 | 2 085 | 270 |
| HT 2015 | 2 006 | 287 |
| HT 2016 | 1 808 | 292 |
| HT 2017 | 1 782 | 276 |
| HT 2018 | 1 633 | 268 |
| HT 2019 | 1 267 | 219 |
| HT 2020 | 1 555 | 308 |
| HT 2021 | 1 756 | 329 |
| HT 2022 | 1 337 | 257 |
| HT 2023 | 1 225 | 247 |
| HT 2024 | 1 256 | 258 |
| HT 2025 | 1 412 | 302 |
| HT 2026 | 1 406 | 296 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | – | 25,6 | 870 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
Civilekonomprogrammet är vårt mest flexibla program, du skapar din egen profil genom att välja företagsekonomi eller nationalekonomi och väljer sedan en specialisering. Du kan göra praktik under studietiden och åka på utbytesstudier. Det ger dig goda erfarenheter när du sedan ska börja jobba. Beroende på ditt val av specialisering kan du jobba inom bank eller revisionsbyråer, med strategisk ledning inom företag, inom marknadsföring och marknadskommunikation eller varför inte starta eget?
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service ManagementBI17,22HP0,90Sökande/plats8,5
- Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistikBI16,67HP0,95Sökande/plats9,1
- Internationella ekonomprogrammetBI16,29HP0,75Sökande/plats9,7
- Magisterprogrammet i hållbarhetsrapportering och finansiell analysBI–HP–Sökande/plats10,6
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI19,85HP1,50Sökande/plats9,7
- Magisterprogrammet i redovisning och revisionBI–HP–Sökande/plats6,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
UMU-P1240 · nationell antagning
1 406 sökande, 296 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,88 | 126 | 17,85 | 68 | 217 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,1 | 17 | 17,1 | 10 | 73 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 95 | 1,05 | 60 | 218 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
UMU-S2034 · nationell antagning
Senare del av Civilekonomprogrammet, termin 3. 16 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | 43 | 4 | 43 | 2 | 1 |
UMU-S2004 · nationell antagning
Senare del av Civilekonomprogrammet, termin 5. 8 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,85, HP 1,05 och BII 17,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 406 personer, varav 296 i första hand. 140 antogs, alltså 10 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilekonomprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,85 HT 2026 mot 17,75 HT 2025. Sökande: 1 406 mot 1 412.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(564)
- Män60 %(842)
- 24 år eller yngre91 %1 279
- 25–34 år8 %109
- 35 år eller äldre1 %18
- Antagna kvinnor40 %(56)
- Antagna män60 %(84)
Anmälningskod UMU-P1240. Källa: UHR.