Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50009
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 4 033
- 870 i första hand
- Antagna
- 215
- urval 2
- Reserver
- 947
- Sökande per plats
- 18,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,85 | 19,58 | −0,27 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,95 | 19,95 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 295 | 215 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,27). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 19 terminer och legat kvar i 18 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,85 → 19,58 (−0,27) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 19,81 → 19,58 (−0,23) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 19,76 → 19,57 (−0,19) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2023 | 19,64 → 19,36 (−0,28) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 19,53 → 19,16 (−0,37) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 19,74 → 19,47 (−0,27) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,58 → 19,36 (−0,22) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2019 | 19,47 → 19,06 (−0,41) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 19,64 → 19,31 (−0,33) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 19,74 → 19,32 (−0,42) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,65 | 19,29 |
| HT 2011 | 20,00 | 19,83 |
| HT 2012 | 20,00 | 20,19 |
| HT 2013 | 20,15 | 19,70 |
| HT 2014 | 20,30 | 20,19 |
| HT 2015 | 20,00 | 19,30 |
| HT 2016 | 20,00 | 19,35 |
| HT 2017 | 19,32 | 19,36 |
| HT 2018 | 19,31 | 19,75 |
| HT 2019 | 19,06 | 19,08 |
| HT 2020 | 19,36 | 19,50 |
| HT 2021 | 19,47 | 19,70 |
| HT 2022 | 19,16 | 19,44 |
| HT 2023 | 19,36 | 19,11 |
| HT 2024 | 19,57 | 19,43 |
| HT 2025 | 19,58 | 19,75 |
| HT 2026 | 19,58 | 19,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,20 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 2 725 | 530 |
| HT 2009 | 3 087 | 596 |
| HT 2010 | 3 590 | 600 |
| HT 2011 | 3 974 | 697 |
| HT 2012 | 4 248 | 672 |
| HT 2013 | 4 294 | 747 |
| HT 2014 | 4 568 | 797 |
| HT 2015 | 3 975 | 623 |
| HT 2016 | 3 653 | 623 |
| HT 2017 | 3 352 | 629 |
| HT 2018 | 3 297 | 702 |
| HT 2019 | 2 533 | 516 |
| HT 2020 | 2 846 | 598 |
| HT 2021 | 3 458 | 729 |
| HT 2022 | 2 678 | 550 |
| HT 2023 | 2 825 | 645 |
| HT 2024 | 3 353 | 723 |
| HT 2025 | 3 776 | 825 |
| HT 2026 | 4 033 | 870 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 19,58 | 1,35 | 18,8 | 4 033 |
| Örebro universitet Örebro | 19,27 | 1,20 | 28,3 | 2 290 |
| Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping | 19,06 | 1,20 | 11,1 | 1 917 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 18,70 | 1,15 | 19,2 | 1 572 |
| Karlstads universitet Karlstad | 18,33 | 1,10 | 13,0 | 1 714 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping | 18,28 | – | 13,2 | 1 828 |
| Umeå universitet Umeå | 17,85 | 1,05 | 10,0 | 1 406 |
| Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping | 17,71 | – | 25,6 | 870 |
| Högskolan i Borås Borås | 17,33 | 0,95 | 12,0 | 1 318 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,86 | 0,95 | 6,7 | 1 547 |
Om programmet
Det behövs människor som förstår hur företag och organisationer fungerar. Som kan leda, organisera och utveckla – men också hushålla med begränsade resurser. Allt detta får du lära dig som civilekonom. Civilekonomprogrammet passar dig som har höga ambitioner och vill ha en yrkesexamen med många karriärmöjligheter. Du får även en internationellt gångbar examen som på engelska benämns Master of Science in Business and Economics.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Engelska nivå 2 samt Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Civilekonomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. | 67 400 kr39–118 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50009
LIU-50009 · nationell antagning
4 033 sökande, 870 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,85 | 175 | 19,58 | 128 | 796 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,95 | 21 | 19,95 | 15 | 181 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 97 | 1,35 | 70 | 842 |
Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,58, HP 1,35 och BII 19,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 4 033 personer, varav 870 i första hand. 215 antogs, alltså 18,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilekonomprogrammet vid Linköpings universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 19,58 HT 2026 mot 19,58 HT 2025. Sökande: 4 033 mot 3 776.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilekonomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(1 714)
- Män58 %(2 319)
- 24 år eller yngre96 %3 857
- 25–34 år4 %156
- 35 år eller äldre0 %20
- Antagna kvinnor45 %(97)
- Antagna män55 %(118)
Anmälningskod LIU-50009. Källa: UHR.