Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KAU-80703

BIGymnasiebetyg 18,33 av max 22,5 +0,52 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,80 av max 22,5 +0,35 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 1 av 3 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 714
280 i första hand
Antagna
132
urval 2
Reserver
389
Sökande per plats
13
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,3318,33Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,101,10Oförändrad
Betyg (BII)17,817,8Oförändrad
Antagna totalt200132−68

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 18 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 18 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 18 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilekonomprogrammet (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,33 → 18,33 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202518,27 → 17,81 (−0,46)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202417,86 → 17,23 (−0,63)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202317,65 → 16,81 (−0,84)0,95 → 0,90 (−0,05)
HT 202217,73 → 16,98 (−0,75)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202118,01 → 17,40 (−0,61)0,95 → 0,90 (−0,05)
HT 202017,80 → 17,49 (−0,31)0,85 → 0,80 (−0,05)
HT 201917,50 → 16,50 (−1,00)0,85 → 0,80 (−0,05)
HT 201817,54 → 16,82 (−0,72)0,95 → 0,90 (−0,05)
HT 201717,76 → 17,25 (−0,51)1,00 → 1,00 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 15
Civilekonomprogrammet, HT 2026 (10 av 15)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Linköpings universitet Linköping 19,581,3518,84 033
Örebro universitet Örebro 19,271,2028,32 290
Linköpings universitet Internationella civilekonomprogrammet · Linköping 19,061,2011,11 917
Högskolan i Halmstad Halmstad 18,701,1519,21 572
Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här 18,331,1013,01 714
Jönköping University Civilekonomprogrammet - Företagsekonomi · Jönköping 18,28–13,21 828
Umeå universitet Umeå 17,851,0510,01 406
Jönköping University Civilekonomprogrammet - Nationalekonomi · Jönköping 17,71–25,6870
Högskolan i Borås Borås 17,330,9512,01 318
Linnéuniversitetet Växjö 16,860,956,71 547

Om programmet

Civilekonomer finns inom en mångfald av branscher på arbetsmarknaden. Många arbetar inom den privata sektorn, men det finns också civilekonomer inom stat, regioner, kommuner och andra typer av organisationer. Handelshögskolan vid Karlstads universitet har som vision att vara ledande i Europa och som student på civilekonomprogrammet får du tillgång till forskning i världsklass med internationella perspektiv och en tydlig kontakt med arbetslivet.

Omfattning
240 högskolepoäng, ca 4 år
Behörighet
Grundläggande behörighet samt Matematik 3b eller 3c och Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 och Engelska 6/B.
Examen
Civilekonomexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga ekonomer 52 000 kr36–79 tkr –
Controller 55 100 kr42–80 tkr Medelstoraökar på 5 år
Revisorer m.fl. 47 600 kr35–73 tkr Storaökar på 5 år
Finansanalytiker och investeringsrådgivare m.fl. 67 400 kr39–118 tkr Medelstoraökar på 5 år

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Karlstads universitet

Alla program vid Karlstads universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KAU-80703

KAU-80703 · nationell antagning

1 714 sökande, 280 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,33 113 18,33 68 296
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,8 18 17,8 13 102
HP Högskoleprovet 1,10 68 1,10 50 311
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Civilekonomprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Civilekonomprogrammet vid Karlstads universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,33, HP 1,10 och BII 17,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilekonomprogrammet vid Karlstads universitet?

HT 2026 sökte 1 714 personer, varav 280 i första hand. 132 antogs, alltså 13 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilekonomprogrammet vid Karlstads universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,33 HT 2026 mot 17,81 HT 2025. Sökande: 1 714 mot 1 697.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Civilekonomprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor42 %(715)
  • Män58 %(999)
  • 24 år eller yngre93 %1 589
  • 25–34 år6 %103
  • 35 år eller äldre1 %22
  • Antagna kvinnor48 %(63)
  • Antagna män52 %(69)

Anmälningskod KAU-80703. Källa: UHR.