Civilingenjör Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80644
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 633
- 61 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 108
- Sökande per plats
- 12,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,62 | 18,8 | −0,82 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,79 | 19,53 | +0,74 |
| Antagna totalt | 55 | 50 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 18 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 18 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,62 → 18,80 (−0,82) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 19,08 → 18,75 (−0,33) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 19,32 → 18,70 (−0,62) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,60 → 18,40 (−0,20) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,80 → 18,20 (−0,60) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 18,75 → 18,28 (−0,47) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,04 → 18,91 (−0,13) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2019 | 17,71 → 16,98 (−0,73) | – |
| HT 2018 | 18,70 → 16,79 (−1,91) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2017 | 19,00 → 18,49 (−0,51) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,62) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,60 | 21,10 |
| HT 2011 | 19,40 | 20,12 |
| HT 2012 | 18,50 | 16,65 |
| HT 2013 | 19,36 | 17,49 |
| HT 2014 | 18,90 | 20,30 |
| HT 2015 | 20,00 | 18,89 |
| HT 2016 | 18,10 | 17,55 |
| HT 2017 | 18,49 | 18,91 |
| HT 2018 | 16,79 | 17,08 |
| HT 2019 | 16,98 | 17,75 |
| HT 2020 | 18,91 | 17,45 |
| HT 2021 | 18,28 | 18,96 |
| HT 2022 | 18,20 | 17,50 |
| HT 2023 | 18,40 | 18,85 |
| HT 2024 | 18,70 | 19,30 |
| HT 2025 | 18,75 | 19,57 |
| HT 2026 | 18,80 | 19,53 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,60 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,25 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 196 | 24 |
| HT 2009 | 238 | 25 |
| HT 2010 | 378 | 31 |
| HT 2011 | 437 | 25 |
| HT 2012 | 378 | 24 |
| HT 2013 | 480 | 29 |
| HT 2014 | 471 | 25 |
| HT 2015 | 507 | 44 |
| HT 2016 | 438 | 29 |
| HT 2017 | 520 | 52 |
| HT 2018 | 452 | 36 |
| HT 2019 | 416 | 45 |
| HT 2020 | 432 | 67 |
| HT 2021 | 459 | 44 |
| HT 2022 | 412 | 39 |
| HT 2023 | 393 | 44 |
| HT 2024 | 606 | 64 |
| HT 2025 | 594 | 68 |
| HT 2026 | 633 | 61 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 18,80 | 1,35 | 12,7 | 633 |
| Luleå tekniska universitet Civilingenjör industriell ekonomi · Luleå | 17,26 | 1,15 | 6,9 | 607 |
Om programmet
Vill du kombinera teknik med affärsutveckling och ledarskap? Civilingenjörsprogrammet i Industriell ekonomi ger dig verktygen att förstå och påverka samspelet mellan teknik, organisation och ekonomi. Du utvecklar eftertraktade kompetenser som öppnar dörrar till spännande karriärmöjligheter, både i Sverige och internationellt.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Civilingenjör Teknisk fysikBI15,36HP1,05Sökande/plats6,3
- Civilingenjör MaskinteknikBI17,20HP1,20Sökande/plats9,8
- Civilingenjör DatateknikBI13,86HP0,60Sökande/plats6,0
- Högskoleingenjörsprogrammet i innovationsteknik och designBI16,34HP0,70Sökande/plats6,5
- CivilekonomprogrammetBI18,33HP1,10Sökande/plats13,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80644 · nationell antagning
633 sökande, 61 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,62 | 27 | 18,8 | 25 | 85 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,79 | 4 | 19,53 | 3 | 25 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 16 | 1,35 | 14 | 95 |
KAU-SD400 · nationell antagning
Senare del av program: Civilingenjör Industriell ekonomi. 11 sökande, 11 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T3 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | 999 | 4 | 2 |
Vanliga frågor om Civilingenjör Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Industriell ekonomi vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,35 och BII 19,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör Industriell ekonomi vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 633 personer, varav 61 i första hand. 50 antogs, alltså 12,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör Industriell ekonomi vid Karlstads universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 18,75 HT 2025. Sökande: 633 mot 594.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör Industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(191)
- Män70 %(442)
- 24 år eller yngre95 %602
- 25–34 år5 %29
- 35 år eller äldre0 %2
- Antagna kvinnor30 %(15)
- Antagna män70 %(35)
Anmälningskod KAU-80644. Källa: UHR.