Civilingenjör Teknisk fysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80612
VT 2026urval 2 · KAU-SD363
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 219
- 24 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 20
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 0
- 0 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,1 | 15,36 | −0,74 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,2 | 16,7 | −0,5 |
| Antagna totalt | 40 | 35 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,10 → 15,36 (−0,74) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2021 | 17,08 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 17,45 → 14,10 (−3,35) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2015 | 17,81 → 17,81 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2014 | 14,26 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 15,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2012 | 15,90 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 17,81 | 13,18 |
| HT 2016 | 14,10 | 16,76 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 15,36 | 16,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Inget urval |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 47 | 2 |
| HT 2009 | 72 | 4 |
| HT 2010 | 109 | 7 |
| HT 2011 | 116 | 9 |
| HT 2012 | 114 | 9 |
| HT 2013 | 135 | 20 |
| HT 2014 | 144 | 16 |
| HT 2015 | 153 | 13 |
| HT 2016 | 155 | 22 |
| HT 2017 | 154 | 13 |
| HT 2018 | 147 | 14 |
| HT 2019 | 156 | 18 |
| HT 2020 | 177 | 13 |
| HT 2021 | 182 | 25 |
| HT 2022 | 168 | 14 |
| HT 2023 | 126 | 8 |
| HT 2024 | 158 | 14 |
| HT 2025 | 170 | 22 |
| VT 2026 | 0 | 0 |
| HT 2026 | 219 | 24 |
Om programmet
Lockar utmaningar inom teknik, design av material, teknikens roll i samhället, hållbar utveckling och fysikaliskt modellbyggande? Som civilingenjör i teknisk fysik får du en bred kompetens där kunskaper inom grundläggande och tillämpad fysik kan användas inom många olika teknikområden Med en fördjupad teoretisk förståelse för fysikaliska fenomen kommer du att delta i framväxten av nya teknologiska tillämpningar.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Fysik 2, Kemi 1 och Matematik 4/E eller Fysik, nivå 2, Kemi, nivå 1, Matematik - fortsättning, nivå 2.
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Masterprogram i fysik - Inriktning nanomaterialBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i fysik - Inriktning teoretisk fysikBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör DatateknikBI13,86HP0,60Sökande/plats6,0
- Civilingenjör Industriell ekonomiBI18,80HP1,35Sökande/plats12,7
- Kandidatprogram i fysikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Civilingenjör MaskinteknikBI17,20HP1,20Sökande/plats9,8
- Civilingenjör KemiteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80612 · nationell antagning
219 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,1 | 20 | 15,36 | 15 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,2 | 3 | 16,7 | 4 | 4 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 12 | 1,05 | 11 | 8 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 7 |
KAU-SD403 · nationell antagning
Senare del av program: Civilingenjör Teknisk fysik. 1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD363
KAU-SD363 · nationell antagning
0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör Teknisk fysik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Teknisk fysik vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,36, HP 1,05 och BII 16,7. VT 2026: ingen antogs i -. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör Teknisk fysik vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 219 personer, varav 24 i första hand. 35 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(51)
- Män77 %(168)
- 24 år eller yngre87 %190
- 25–34 år12 %26
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor29 %(10)
- Antagna män71 %(25)
Anmälningskod KAU-80612. Källa: UHR.