Civilingenjör Datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80636
VT 2026urval 2 · KAU-SD359
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 302
- 33 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 0
- 0 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,84 | 13,86 | −0,98 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,60 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 15,1 | 15,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 60 | 50 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,09). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 15 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,84 → 13,86 (−0,98) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2025 | 13,89 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,18 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,19 → 14,55 (−1,64) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2021 | 16,70 → 15,83 (−0,87) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2020 | 16,25 → 16,05 (−0,20) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2018 | 16,04 → 14,84 (−1,20) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2017 | 17,05 → 15,15 (−1,90) | 1,05 → 0,80 (−0,25) |
| HT 2016 | 18,10 → 14,38 (−3,72) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2015 | 16,10 → 14,85 (−1,25) | 1,05 → 1,05 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,84) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 16,30 | Inget urval |
| HT 2012 | 15,54 | 16,50 |
| HT 2013 | 12,50 | 16,35 |
| HT 2014 | 17,10 | 15,20 |
| HT 2015 | 14,85 | 15,45 |
| HT 2016 | 14,38 | 15,40 |
| HT 2017 | 15,15 | 14,08 |
| HT 2018 | 14,84 | 15,00 |
| HT 2019 | Alla antogs | 12,95 |
| HT 2020 | 16,05 | 16,29 |
| HT 2021 | 15,83 | 15,94 |
| HT 2022 | 14,55 | 15,89 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 13,86 | 15,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 137 | 11 |
| HT 2011 | 173 | 16 |
| HT 2012 | 182 | 22 |
| HT 2013 | 247 | 22 |
| HT 2014 | 273 | 23 |
| HT 2015 | 299 | 20 |
| HT 2016 | 343 | 25 |
| HT 2017 | 364 | 36 |
| HT 2018 | 380 | 33 |
| HT 2019 | 336 | 29 |
| HT 2020 | 414 | 52 |
| HT 2021 | 478 | 78 |
| HT 2022 | 427 | 46 |
| HT 2023 | 351 | 29 |
| HT 2024 | 391 | 48 |
| HT 2025 | 331 | 44 |
| VT 2026 | 0 | 0 |
| HT 2026 | 302 | 33 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 13,86 | 0,60 | 6,0 | 302 |
| Luleå tekniska universitet Civilingenjör datateknik · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 7,5 | 277 |
Om programmet
Som civilingenjör i datateknik har du kunskaper som ger dig möjlighet att utforma teknologin efter människans behov. Utbildningen inriktar sig på att utrusta dig med förmågan att snabbt inhämta och tillämpa ny kunskap. Du blir en kreativ problemlösare som även på sikt kan inta ledande roller i samhället, till exempel som chef.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Matematik 4/Matematik E, Fysik 2 och Kemi 1
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Masterprogram i cybersäkerhetBI–HP–Sökande/plats15,4
- Masterprogram i DatavetenskapBI–HP–Sökande/plats14,3
- Kandidatprogram i datavetenskapBI14,28HP0,85Sökande/plats10,2
- Högskoleingenjörsprogrammet i datateknikBI13,17HP0,45Sökande/plats7,9
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapBI20,93HP1,40Sökande/plats59,5
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapBI18,15HP0,95Sökande/plats18,7
- Masterprogram i intelligenta mjukvarusystemBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i intelligenta kommunikationssystemBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80636 · nationell antagning
302 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,84 | 31 | 13,86 | 25 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,1 | 7 | 15,1 | 7 | 8 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 20 | 0,60 | 16 | 7 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 5 |
KAU-SD398 · nationell antagning
Senare del av program: Civilingenjör Datateknik. 3 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD359
KAU-SD359 · nationell antagning
0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör Datateknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Datateknik vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,86, HP 0,60 och BII 15,1. VT 2026: ingen antogs i -. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör Datateknik vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 302 personer, varav 33 i första hand. 50 antogs, alltså 6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör Datateknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(70)
- Män77 %(232)
- 24 år eller yngre87 %262
- 25–34 år11 %32
- 35 år eller äldre3 %8
- Antagna kvinnor24 %(12)
- Antagna män76 %(38)
Anmälningskod KAU-80636. Källa: UHR.