Högskoleingenjörsprogrammet i datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80637
VT 2026urval 2 · KAU-SD366
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 198
- 13 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1
- 1 i första hand
- Antagna
- 1
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1
- Bara 1 plats, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,75 | 13,17 | −1,58 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 14,76 | 14,76 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,75 → 13,17 (−1,58) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2022 | 14,64 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,33 → 14,10 (−1,23) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2020 | 14,74 → 12,97 (−1,77) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | – | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,30 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | 15,19 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,97 | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,10 | 13,97 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 13,17 | 14,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 124 | 35 |
| HT 2012 | 188 | 46 |
| HT 2013 | 223 | 34 |
| HT 2014 | 298 | 46 |
| HT 2015 | 264 | 53 |
| HT 2016 | 297 | 52 |
| HT 2017 | 239 | 46 |
| HT 2018 | 241 | 47 |
| HT 2019 | 205 | 36 |
| HT 2020 | 284 | 46 |
| HT 2021 | 298 | 46 |
| HT 2022 | 303 | 43 |
| HT 2023 | 252 | 46 |
| HT 2024 | 198 | 30 |
| HT 2025 | 225 | 25 |
| VT 2026 | 1 | 1 |
| HT 2026 | 198 | 13 |
Om programmet
Se dig omkring - mycket av det vi hanterar idag är skapat av dataingenjörer. Programutveckling, databasteknik, internetteknik och cybersäkerhet är självklara inslag hos företag, myndigheter och organisationer. Ingenjörsprogrammet i datateknik ger dig möjlighet att studera under flexibla former. Som student på Karlstads universitet kommer du i kontakt med världsledande forskning inom exempelvis cybersäkerhet och datakommunikation.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Matematik 3c/Matematik D
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Kandidatprogram i datavetenskapBI14,28HP0,85Sökande/plats10,2
- Civilingenjör DatateknikBI13,86HP0,60Sökande/plats6,0
- Masterprogram i cybersäkerhetBI–HP–Sökande/plats15,4
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapBI20,93HP1,40Sökande/plats59,5
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapBI18,15HP0,95Sökande/plats18,7
- Masterprogram i DatavetenskapBI–HP–Sökande/plats14,3
- Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknikBI15,89HP0,90Sökande/plats6,3
- Högskoleingenjörsprogrammet i innovationsteknik och designBI16,34HP0,70Sökande/plats6,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80637 · nationell antagning
198 sökande, 13 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,75 | 14 | 13,17 | 12 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,76 | 6 | 14,76 | 5 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 10 | 0,45 | 8 | 4 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 4 |
KAU-SD406 · nationell antagning
Senare del av program: Högskoleingenjörsprogrammet i datateknik. 1 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T3 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD366
KAU-SD366 · nationell antagning
1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i datateknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i datateknik vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,17, HP 0,45 och BII 14,76. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen T2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i datateknik vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 198 personer, varav 13 i första hand. 25 antogs, alltså 7,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(37)
- Män81 %(161)
- 24 år eller yngre81 %160
- 25–34 år18 %35
- 35 år eller äldre2 %3
- Antagna kvinnor24 %(6)
- Antagna män76 %(19)
Anmälningskod KAU-80637. Källa: UHR.