Kandidatprogram i datavetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80638
VT 2026urval 2 · KAU-SD376
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 254
- 31 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 38
- Sökande per plats
- 10,2
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 0
- 0 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,75 | 14,28 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,49 | 14,38 | −0,11 |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,75 → 14,28 (−0,47) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2025 | 14,15 → 13,13 (−1,02) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2024 | 14,22 → 13,90 (−0,32) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 14,35 → alla behöriga antogs | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2022 | 14,54 → 13,80 (−0,74) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2021 | 13,85 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 13,49 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | 11,53 |
| HT 2022 | 13,80 | 15,10 |
| HT 2023 | Alla antogs | 14,70 |
| HT 2024 | 13,90 | 14,10 |
| HT 2025 | 13,13 | 14,95 |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 14,28 | 14,38 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 166 | 38 |
| HT 2020 | 209 | 43 |
| HT 2021 | 248 | 34 |
| HT 2022 | 257 | 44 |
| HT 2023 | 302 | 44 |
| HT 2024 | 329 | 73 |
| HT 2025 | 308 | 38 |
| VT 2026 | 0 | 0 |
| HT 2026 | 254 | 31 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 17,81 | 1,15 | 16,3 | 1 438 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,43 | 1,30 | 11,7 | 622 |
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 14,28 | 0,85 | 10,2 | 254 |
Om programmet
Är du intresserad av IT i allmänhet och programmering i synnerhet? Med en examen från kandidatprogrammet i datavetenskap kan du vara med och utveckla och forma framtidens digitala samhälle. Programmet innehåller bland annat programvarudesign, internetteknik och cybersäkerhet. Det tredje läsåret ger dig goda möjligheter att fördjupa eller bredda dig inom just det område du tycker är mest intressant.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3c/Matematik D
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Högskoleingenjörsprogrammet i datateknikBI13,17HP0,45Sökande/plats7,9
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapBI20,93HP1,40Sökande/plats59,5
- Masterprogram i DatavetenskapBI–HP–Sökande/plats14,3
- Artificiell intelligens - Kandidatprogram i datavetenskapBI18,15HP0,95Sökande/plats18,7
- Civilingenjör DatateknikBI13,86HP0,60Sökande/plats6,0
- Masterprogram i cybersäkerhetBI–HP–Sökande/plats15,4
- Masterprogram i intelligenta mjukvarusystemBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i intelligenta kommunikationssystemBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80638 · nationell antagning
254 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,75 | 15 | 14,28 | 13 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,49 | 5 | 14,38 | 3 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 10 | 0,85 | 8 | 18 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 6 |
KAU-SD415 · nationell antagning
Senare del av program: Kandidatprogram i datavetenskap. 1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD376
KAU-SD376 · nationell antagning
0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i datavetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,28, HP 0,85 och BII 14,38. VT 2026: ingen antogs i -. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i datavetenskap vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 254 personer, varav 31 i första hand. 25 antogs, alltså 10,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i datavetenskap vid Karlstads universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,28 HT 2026 mot 13,13 HT 2025. Sökande: 254 mot 308.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i datavetenskap mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(47)
- Män81 %(207)
- 24 år eller yngre70 %179
- 25–34 år26 %66
- 35 år eller äldre4 %9
- Antagna kvinnor28 %(7)
- Antagna män72 %(18)
Anmälningskod KAU-80638. Källa: UHR.