Antagningspoäng Kandidatprogram i datavetenskap 2026
Alla lärosäten som ger Kandidatprogram i datavetenskap sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap HT 2026?
- Sökande
- 2 314
- −11,7 % mot HT 2025
- Antagna
- 166
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 13,9
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 17,81 | 17,59 | 1,15 | 1 438 | 16,3 | +0,22 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,43 | 18,28 | 1,30 | 622 | 11,7 | −1,07 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,28 | 14,38 | 0,85 | 254 | 10,2 | +1,15 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 0 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 14,28 | 17,43 | 17,81 |
| 2025 | 13,13 | 17,59 | 18,50 |
| 2024 | 13,90 | 17,71 | 18,46 |
| 2023 | 18,39 | 18,40 | 18,40 |
| 2022 | 13,80 | 17,86 | 18,49 |
| 2021 | 17,58 | 17,59 | 17,59 |
| 2020 | 17,89 | 17,95 | 18,02 |
| 2019 | 17,20 | 17,48 | 17,75 |
| 2018 | 17,30 | 17,33 | 17,36 |
| 2017 | 17,33 | 17,49 | 17,65 |
| 2016 | 16,81 | 17,08 | 17,35 |
| 2015 | 17,10 | 17,35 | 17,60 |
| 2014 | 16,90 | 16,95 | 17,00 |
| 2013 | 16,20 | 16,55 | 16,90 |
| 2012 | 15,98 | 16,02 | 16,05 |
| 2011 | 11,50 | 13,67 | 15,83 |
| 2010 | 14,12 | 14,12 | 14,12 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,85 | 1,15 | 1,30 |
| 2025 | 0,50 | 1,15 | 1,35 |
| 2024 | 0,75 | 1,20 | 1,35 |
| 2023 | 0,50 | 1,30 | 1,40 |
| 2022 | 0,60 | 1,25 | 1,40 |
| 2021 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2020 | 1,15 | 1,17 | 1,20 |
| 2019 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2018 | 1,30 | 1,33 | 1,35 |
| 2017 | 1,30 | 1,35 | 1,40 |
| 2016 | 1,20 | 1,27 | 1,35 |
| 2015 | 1,25 | 1,27 | 1,30 |
| 2014 | 1,15 | 1,20 | 1,25 |
| 2013 | 1,05 | 1,15 | 1,25 |
| 2012 | 1,00 | 1,05 | 1,10 |
| 2011 | 0,50 | 0,70 | 0,90 |
| 2010 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.
- Medianlön
- 53 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 39 600 kr – 72 600 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl.
- Medianlön
- 56 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 41 000 kr – 77 800 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Stockholms universitet (Stockholm): 17,81 i urvalsgruppen BI och 1,15 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap?
HT 2026 var gränsen lägst vid Karlstads universitet (Karlstad): 14,28 i BI och 0,85 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i datavetenskap?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,85–1,30 beroende på lärosäte, med medianen 1,15. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Kandidatprogram i datavetenskap HT 2026?
2 314 sökte programmet vid 3 lärosäten och 166 antogs, alltså ungefär 13,9 sökande per plats. 316 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Kandidatprogram i datavetenskap ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,16 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −11,7 %.
Vad tjänar man efter Kandidatprogram i datavetenskap?
Medianlönen för mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. var 53 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.