Antagningspoäng Programvaruteknik 2026
Alla lärosäten som ger Programvaruteknik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Programvaruteknik HT 2026?
- Sökande
- 714
- −20,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 83
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 8,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mittuniversitetet Ortsoberoende · Distans · blandad tid | 16,41 | 16,64 | 0,95 | 568 | 8,7 | −0,99 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | 17,26 | 0,80 | 93 | – | – |
| Mittuniversitetet Östersund · blandad tid | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 53 | 4,1 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö · Urval Akad. poäng (APAV): Ingen antogs | 11 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 16,41 | 16,41 | 16,41 |
| 2025 | 17,40 | 17,40 | 17,40 |
| 2024 | 17,14 | 17,14 | 17,14 |
| 2023 | 17,03 | 17,03 | 17,03 |
| 2022 | 17,33 | 17,33 | 17,33 |
| 2021 | 12,80 | 15,08 | 17,35 |
| 2020 | 17,38 | 17,38 | 17,38 |
| 2019 | 16,08 | 16,08 | 16,08 |
| 2018 | 13,90 | 13,90 | 13,90 |
| 2017 | 15,98 | 15,98 | 15,98 |
| 2016 | 15,16 | 15,16 | 15,16 |
| 2015 | 14,72 | 14,72 | 14,72 |
| 2014 | 12,50 | 12,50 | 12,50 |
| 2013 | 15,40 | 15,40 | 15,40 |
| 2012 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,80 | 0,88 | 0,95 |
| 2025 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2024 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2023 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2022 | 0,85 | 1,02 | 1,20 |
| 2021 | 0,50 | 0,80 | 1,10 |
| 2020 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2019 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2018 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2017 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2016 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2015 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2014 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2013 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2012 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.
- Medianlön
- 53 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 39 600 kr – 72 600 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl.
- Medianlön
- 56 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 41 000 kr – 77 800 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Programvaruteknik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Mittuniversitetet (Ortsoberoende): 16,41 i urvalsgruppen BI och 0,95 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Programvaruteknik?
Vid Linnéuniversitetet (Växjö) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Programvaruteknik?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,80–0,95 beroende på lärosäte, med medianen 0,88. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Programvaruteknik HT 2026?
714 sökte programmet vid 2 lärosäten och 83 antogs, alltså ungefär 8,6 sökande per plats. 136 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Programvaruteknik ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,99 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −20,2 %.
Vad tjänar man efter Programvaruteknik?
Medianlönen för mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. var 53 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.