Antagningspoäng IT, projektledning och affärssystem 2026
Alla lärosäten som ger IT, projektledning och affärssystem sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på IT, projektledning och affärssystem HT 2026?
- Sökande
- 2 915
- +29,4 % mot HT 2025
- Antagna
- 88
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 33,1
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Ortsoberoende · Distans · blandad tid | 18,95 | 19,56 | 1,25 | 2 027 | 67,6 | – |
| Södertörns högskola IT, medier och design · Huddinge | 16,35 | 17,52 | 0,85 | 888 | 15,3 | −0,68 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Distans · blandad tid · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 1 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 16,35 | 17,65 | 18,95 |
| 2025 | 16,77 | 16,90 | 17,03 |
| 2024 | 16,41 | 16,56 | 16,70 |
| 2023 | 15,54 | 16,02 | 16,51 |
| 2022 | 16,00 | 16,18 | 16,35 |
| 2021 | 16,61 | 17,06 | 17,50 |
| 2020 | 16,86 | 17,05 | 17,23 |
| 2019 | 16,95 | 17,19 | 17,43 |
| 2018 | 16,60 | 16,98 | 19,32 |
| 2017 | 16,97 | 17,20 | 18,23 |
| 2016 | 17,26 | 17,90 | 18,75 |
| 2015 | 16,60 | 17,50 | 18,10 |
| 2014 | 16,72 | 17,20 | 17,40 |
| 2013 | 14,25 | 15,85 | 18,10 |
| 2012 | 17,40 | 17,40 | 17,40 |
| 2011 | 14,51 | 15,86 | 17,20 |
| 2010 | 16,42 | 16,42 | 16,42 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,85 | 1,05 | 1,25 |
| 2025 | 0,75 | 0,80 | 0,85 |
| 2024 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2023 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2022 | 0,75 | 0,78 | 0,80 |
| 2021 | 0,80 | 0,85 | 0,90 |
| 2020 | 0,55 | 0,65 | 0,75 |
| 2019 | 0,75 | 0,83 | 0,90 |
| 2018 | 0,85 | 0,90 | 1,15 |
| 2017 | 0,90 | 1,05 | 1,10 |
| 2016 | 0,95 | 1,10 | 1,15 |
| 2015 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2014 | 0,75 | 0,80 | 0,95 |
| 2013 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2012 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2011 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2010 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2009 | 0,10 | 0,10 | 0,10 |
| 2008 | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på IT, projektledning och affärssystem?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Karlstads universitet (Ortsoberoende): 18,95 i urvalsgruppen BI och 1,25 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på IT, projektledning och affärssystem?
HT 2026 var gränsen lägst vid Södertörns högskola (Huddinge): 16,35 i BI och 0,85 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för IT, projektledning och affärssystem?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,85–1,25 beroende på lärosäte, med medianen 1,05. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte IT, projektledning och affärssystem HT 2026?
2 915 sökte programmet vid 2 lärosäten och 88 antogs, alltså ungefär 33,1 sökande per plats. 466 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för IT, projektledning och affärssystem ökat?
Medianen för BI steg med 0,75 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +29,4 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.