Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-44079

BIGymnasiebetyg 16,35 av max 22,5 −0,68 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,52 av max 22,5 −0,13 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
888
125 i första hand
Antagna
58
urval 2
Reserver
269
Sökande per plats
15,3
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,5516,35−1,2
Högskoleprov (HP)0,900,85−0,05
Betyg (BII)17,5217,52Oförändrad
Antagna totalt5858Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, IT, medier och design
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,55 → 16,35 (−1,20)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202517,76 → 17,03 (−0,73)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202417,70 → 16,70 (−1,00)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202317,55 → 16,51 (−1,04)0,85 → 0,65 (−0,20)
HT 202217,45 → 16,35 (−1,10)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 202118,25 → 17,50 (−0,75)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202018,20 → 17,23 (−0,97)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 201917,86 → 16,95 (−0,91)0,95 → 0,75 (−0,20)
HT 201817,60 → 16,60 (−1,00)0,90 → 0,85 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
IT, projektledning och affärssystem, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Karlstads universitet Ortsoberoende · Distans 18,951,2567,62 027
Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här 16,350,8515,3888
Karlstads universitet Karlstad · Distans · VT 2026 –––1

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga designer och formgivare 49 400 kr36–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-44079

SH-44079 · nationell antagning

888 sökande, 125 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 3,5 2 8
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,55 31 16,35 32 203
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,52 6 17,52 5 70
HP Högskoleprovet 0,90 19 0,85 19 113
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 29

Vanliga frågor om IT, medier och design

Vad krävdes för att komma in på IT, medier och design vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,35, HP 0,85 och BII 17,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till IT, medier och design vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 888 personer, varav 125 i första hand. 58 antogs, alltså 15,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för IT, medier och design vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,35 HT 2026 mot 17,03 HT 2025. Sökande: 888 mot 1 039.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns IT, medier och design mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor60 %(531)
  • Män40 %(357)
  • 24 år eller yngre68 %608
  • 25–34 år26 %227
  • 35 år eller äldre6 %53
  • Antagna kvinnor60 %(35)
  • Antagna män40 %(23)

Anmälningskod SH-44079. Källa: UHR.