Hälsomanagement
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43063
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 158
- 12 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 39
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,78 | 13,12 | −2,66 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,35 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 15,7 | 13,58 | −2,12 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,78 → 13,12 (−2,66) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2025 | 14,51 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,78) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,12 | 13,58 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 155 | 22 |
| HT 2026 | 158 | 12 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Sport ManagementBI15,97HP0,80Sökande/plats10,0
- Management med ITBI17,30HP1,00Sökande/plats19,6
- Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiBI18,11HP1,00Sökande/plats22,2
- Entreprenörskap, innovation och marknadBI17,36HP0,85Sökande/plats18,0
- Arkivarie- och informationsförvaltningsprogrammet, ämnesinriktning företagsekonomiBI20,37HP1,45Sökande/plats–
- Masterprogram i företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats11,6
- Magisterprogram i företagsekonomiBI–HP–Sökande/plats8,7
- Ekonomi, teknik och designBI16,46HP0,85Sökande/plats13,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43063
SH-43063 · nationell antagning
158 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,78 | 13 | 13,12 | 13 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,7 | 3 | 13,58 | 3 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 8 | 0,35 | 8 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 33 |
Vanliga frågor om Hälsomanagement
Vad krävdes för att komma in på Hälsomanagement vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,12, HP 0,35 och BII 13,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Hälsomanagement vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 158 personer, varav 12 i första hand. 25 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(95)
- Män40 %(63)
- 24 år eller yngre55 %87
- 25–34 år32 %50
- 35 år eller äldre13 %21
- Antagna kvinnor44 %(11)
- Antagna män56 %(14)
Anmälningskod SH-43063. Källa: UHR.