Ekonomi, teknik och design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43085
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 810
- 69 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 233
- Sökande per plats
- 13,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,19 | 16,46 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,2 | 17 | −0,2 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −1,21). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,19 → 16,46 (−0,73) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,89 → 16,00 (−0,89) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2024 | 15,92 → 14,77 (−1,15) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2023 | 15,20 → 13,03 (−2,17) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2022 | 16,15 → 14,63 (−1,52) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2020 | 16,68 → 15,45 (−1,23) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2019 | 15,73 → 14,54 (−1,19) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2018 | 16,66 → 14,85 (−1,81) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 14,85 | 15,42 |
| HT 2019 | 14,54 | 15,85 |
| HT 2020 | 15,45 | 15,26 |
| HT 2022 | 14,63 | 14,76 |
| HT 2023 | 13,03 | 14,92 |
| HT 2024 | 14,77 | 15,95 |
| HT 2025 | 16,00 | 16,53 |
| HT 2026 | 16,46 | 17,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 673 | 72 |
| HT 2019 | 601 | 63 |
| HT 2020 | 639 | 81 |
| HT 2022 | 545 | 64 |
| HT 2023 | 479 | 48 |
| HT 2024 | 606 | 55 |
| HT 2025 | 689 | 74 |
| HT 2026 | 810 | 69 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här | 16,46 | 0,85 | 13,5 | 810 |
| Sveriges lantbruksuniversitet Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat) · Uppsala | 15,76 | 0,80 | 5,1 | 282 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga designer och formgivare | 49 400 kr36–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Sport ManagementBI15,97HP0,80Sökande/plats10,0
- Management med ITBI17,30HP1,00Sökande/plats19,6
- HälsomanagementBI13,12HP0,35Sökande/plats6,3
- KommunikatörsprogrammetBI11,89HP0,20Sökande/plats4,6
- Internationella ekonomprogrammetBI16,97HP0,85Sökande/plats19,1
- Retorikprogrammet: samhälle och strategisk kommunikationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiBI18,11HP1,00Sökande/plats22,2
- Entreprenörskap, innovation och marknadBI17,36HP0,85Sökande/plats18,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43085
SH-43085 · nationell antagning
810 sökande, 69 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,19 | 32 | 16,46 | 32 | 123 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,2 | 7 | 17 | 7 | 57 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 20 | 0,85 | 20 | 121 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 64 |
Vanliga frågor om Ekonomi, teknik och design
Vad krävdes för att komma in på Ekonomi, teknik och design vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,46, HP 0,85 och BII 17. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomi, teknik och design vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 810 personer, varav 69 i första hand. 60 antogs, alltså 13,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ekonomi, teknik och design vid Södertörns högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,46 HT 2026 mot 16 HT 2025. Sökande: 810 mot 689.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Ekonomi, teknik och design mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor49 %(398)
- Män51 %(412)
- 24 år eller yngre85 %685
- 25–34 år12 %100
- 35 år eller äldre3 %25
- Antagna kvinnor58 %(35)
- Antagna män42 %(25)
Anmälningskod SH-43085. Källa: UHR.