Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SLU-91119

BIGymnasiebetyg 15,76 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,25 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,88 av max 22,5 −0,33 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
282
37 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
56
Sökande per plats
5,1
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,915,76−1,14
Högskoleprov (HP)0,900,80−0,10
Betyg (BII)17,2316,88−0,35
Antagna totalt5555Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,35). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,90 → 15,76 (−1,14)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202516,65 → alla behöriga antogs0,85 → 0,55 (−0,30)
HT 202415,31 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202313,95 → 13,95 (±0)0,55 → 0,55 (±0)
HT 202217,86 → 16,29 (−1,57)0,95 → 0,70 (−0,25)
HT 202117,19 → 15,56 (−1,63)0,80 → 0,65 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Ekonomi, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Södertörns högskola Ekonomi, teknik och design · Huddinge 16,460,8513,5810
Sveriges lantbruksuniversitet Uppsala · Du tittar på den här 15,760,805,1282

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fort­sättning nivå 1c, Samhälls­kunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.

Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet

Alla program vid Sveriges lantbruksuniversitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SLU-91119

SLU-91119 · nationell antagning

282 sökande, 37 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,9 31 15,76 29 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,23 5 16,88 6 16
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,90 18 0,80 18 29
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 21

Vanliga frågor om Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat)

Vad krävdes för att komma in på Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat) vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,76, HP 0,80 och BII 16,88. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat) vid Sveriges lantbruksuniversitet?

HT 2026 sökte 282 personer, varav 37 i första hand. 55 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat) vid Sveriges lantbruksuniversitet?

Ja, den steg: i HP krävdes 0,80 HT 2026 mot 0,55 HT 2025. Sökande: 282 mot 289.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Ekonomi - hållbar utveckling (kandidat) mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor55 %(155)
  • Män45 %(127)
  • 24 år eller yngre85 %240
  • 25–34 år12 %34
  • 35 år eller äldre3 %8
  • Antagna kvinnor51 %(28)
  • Antagna män49 %(27)

Anmälningskod SLU-91119. Källa: UHR.