Agronomprogrammet ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SLU-91080
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 145
- 31 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 34 | −21 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 10 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 10 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2019 | – | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | – | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,40 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 17,95 → 16,40 (−1,55) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2014 | 18,75 → 17,70 (−1,05) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2013 | 18,80 → 17,70 (−1,10) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2012 | 19,50 → 19,25 (−0,25) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2011 | 19,79 → 18,80 (−0,99) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2010 | 19,50 → 17,85 (−1,65) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2009 | – | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2019 (HP 0,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,85 | 18,25 |
| HT 2011 | 18,80 | 16,90 |
| HT 2012 | 19,25 | 19,20 |
| HT 2013 | 17,70 | 18,35 |
| HT 2014 | 17,70 | 17,90 |
| HT 2015 | 16,40 | 17,03 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,90 |
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,85 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 161 | 37 |
| HT 2009 | 245 | 78 |
| HT 2010 | 212 | 61 |
| HT 2011 | 224 | 83 |
| HT 2012 | 296 | 69 |
| HT 2013 | 324 | 84 |
| HT 2014 | 342 | 76 |
| HT 2015 | 263 | 59 |
| HT 2016 | 227 | 53 |
| HT 2017 | 242 | 47 |
| HT 2018 | 257 | 39 |
| HT 2019 | 197 | 39 |
| HT 2020 | 203 | 37 |
| HT 2025 | 127 | 26 |
| HT 2026 | 145 | 31 |
Om programmet
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Agronomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom lantbruk m.m. | 43 300 kr36–56 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Agronom företagsekonomi - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Agronom nationalekonomi - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Agrar ekonomi och företagsledning - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Miljöekonomi och företagsledning - masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,3
- Agronomprogrammet landsbygdsutvecklingBI–HPAlla antogsSökande/plats7,3
- Agronomprogrammet livsmedelBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- LantmästarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,5
- Agronomprogrammet djurBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SLU-91080
SLU-91080 · nationell antagning
145 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 13 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 5 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 9 | 0 |
| SA Sen anmälan | 948 | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Agronomprogrammet ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Agronomprogrammet ekonomi vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Agronomprogrammet ekonomi vid Sveriges lantbruksuniversitet?
HT 2026 sökte 145 personer, varav 31 i första hand. 34 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(82)
- Män43 %(63)
- 24 år eller yngre79 %114
- 25–34 år18 %26
- 35 år eller äldre3 %5
- Antagna kvinnor56 %(19)
- Antagna män44 %(15)
Anmälningskod SLU-91080. Källa: UHR.