Agronomprogrammet landsbygdsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SLU-91122
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 73
- 12 i första hand
- Antagna
- 10
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Ingen antogs | – |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 24 | 10 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2015 | 17,00 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 18,40 → 15,20 (−3,20) | 0,95 → 0,65 (−0,30) |
| HT 2013 | 18,00 → 17,55 (−0,45) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2012 | 18,50 → 18,25 (−0,25) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2011 | 17,10 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2010 | 16,30 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2015 (BI 17,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 18,25 | 18,19 |
| HT 2013 | 17,55 | 17,81 |
| HT 2014 | 15,20 | 15,96 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2026 | Inget urval | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 0,65 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 125 | 26 |
| HT 2009 | 157 | 44 |
| HT 2010 | 151 | 40 |
| HT 2011 | 178 | 41 |
| HT 2012 | 247 | 51 |
| HT 2013 | 220 | 60 |
| HT 2014 | 237 | 41 |
| HT 2015 | 209 | 36 |
| HT 2016 | 165 | 32 |
| HT 2017 | 159 | 37 |
| HT 2018 | 149 | 29 |
| HT 2019 | 128 | 22 |
| HT 2020 | 181 | 33 |
| HT 2025 | 56 | 7 |
| HT 2026 | 73 | 12 |
Om programmet
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Agronomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom lantbruk m.m. | 43 300 kr36–56 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Agronomprogrammet livsmedelBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Agronomprogrammet djurBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,7
- Agronomprogrammet mark och växtBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Agronom landsbygdsutveckling - MasterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Agronomprogrammet ekonomiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,3
- Agronom djur – MasterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Landsbygdsutveckling och naturresursförvaltning - masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SLU-91122
SLU-91122 · nationell antagning
73 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 4 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Agronomprogrammet landsbygdsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Agronomprogrammet landsbygdsutveckling vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen ingen antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Agronomprogrammet landsbygdsutveckling vid Sveriges lantbruksuniversitet?
HT 2026 sökte 73 personer, varav 12 i första hand. 10 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(52)
- Män29 %(21)
- 24 år eller yngre70 %51
- 25–34 år16 %12
- 35 år eller äldre14 %10
- Antagna kvinnor60 %(6)
- Antagna män40 %(4)
Anmälningskod SLU-91122. Källa: UHR.