Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-43066

BIGymnasiebetyg 17,36 av max 22,5 −0,14 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,69 av max 22,5 −0,52 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 171
145 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
321
Sökande per plats
18
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,2817,36−0,92
Högskoleprov (HP)1,000,85−0,15
Betyg (BII)18,117,69−0,41
Antagna totalt6565Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Entreprenörskap, innovation och marknad
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,28 → 17,36 (−0,92)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 202518,07 → 17,50 (−0,57)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202417,94 → 16,93 (−1,01)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202317,60 → 16,22 (−1,38)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202217,45 → 16,44 (−1,01)0,75 → 0,55 (−0,20)
HT 202118,23 → 17,50 (−0,73)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202018,71 → 17,41 (−1,30)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 201917,68 → 16,27 (−1,41)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 201817,75 → 16,61 (−1,14)0,95 → 0,85 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,28) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Liknande program vid Södertörns högskola

Alla program vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-43066

SH-43066 · nationell antagning

1 171 sökande, 145 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 3 1 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,28 37 17,36 37 271
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,1 6 17,69 6 85
HP Högskoleprovet 1,00 21 0,85 21 197
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 6

Vanliga frågor om Entreprenörskap, innovation och marknad

Vad krävdes för att komma in på Entreprenörskap, innovation och marknad vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,36, HP 0,85 och BII 17,69. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Entreprenörskap, innovation och marknad vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 1 171 personer, varav 145 i första hand. 65 antogs, alltså 18 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Entreprenörskap, innovation och marknad vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,36 HT 2026 mot 17,5 HT 2025. Sökande: 1 171 mot 1 226.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor51 %(596)
  • Män49 %(575)
  • 24 år eller yngre85 %997
  • 25–34 år12 %138
  • 35 år eller äldre3 %36
  • Antagna kvinnor49 %(32)
  • Antagna män51 %(33)

Anmälningskod SH-43066. Källa: UHR.