Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KAU-80789

BIGymnasiebetyg 18,95 av max 22,5
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2
BIIKompletterade betyg 19,56 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 027
341 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
568
Sökande per plats
67,6
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,6418,95−0,69
Högskoleprov (HP)1,301,25−0,05
Betyg (BII)19,6119,56−0,05
Antagna totalt3230−2

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, IT, projektledning och affärssystem
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,64 → 18,95 (−0,69)1,30 → 1,25 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
IT, projektledning och affärssystem, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Karlstads universitet Ortsoberoende · Distans · Du tittar på den här 18,951,2567,62 027
Södertörns högskola IT, medier och design · Huddinge 16,350,8515,3888
Karlstads universitet Karlstad · Distans · VT 2026 –––1

Om programmet

IT är idag ett nödvändigt verktyg för effektiva och konkurrenskraftiga organisationer. Vill du skaffa dig en attraktiv utbildning inom IT, projektledning och affärssystem utan att behöva flytta? Då är distansprogrammet IT, projektledning och affärssystem utbildningen för dig. Som student får du får lära dig att upphandla, utveckla och införa IT-system, samt utveckla kunskaper om projektledning och projektplanering genom teori och praktiska övningar.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c och Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.

Liknande program vid Karlstads universitet

Alla program vid Karlstads universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

KAU-80789 · nationell antagning

2 027 sökande, 341 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 22
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,64 16 18,95 15 403
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,61 4 19,56 4 198
HP Högskoleprovet 1,30 11 1,25 10 229
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

KAU-SD414 · nationell antagning

Senare del av program: IT, projektledning och affärssystem. 6 sökande, 4 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
T3 Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3

Vanliga frågor om IT, projektledning och affärssystem

Vad krävdes för att komma in på IT, projektledning och affärssystem vid Karlstads universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,95, HP 1,25 och BII 19,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till IT, projektledning och affärssystem vid Karlstads universitet?

HT 2026 sökte 2 027 personer, varav 341 i första hand. 30 antogs, alltså 67,6 sökande per antagen.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns IT, projektledning och affärssystem mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor54 %(1 092)
  • Män46 %(935)
  • 24 år eller yngre37 %759
  • 25–34 år42 %855
  • 35 år eller äldre20 %413
  • Antagna kvinnor70 %(21)
  • Antagna män30 %(9)

Anmälningskod KAU-80789. Källa: UHR.