Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80641
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 430
- 52 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 58
- Sökande per plats
- 7,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,43 | 14,73 | −1,7 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,60 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 15,53 | 14,57 | −0,96 |
| Antagna totalt | 64 | 60 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,43 → 14,73 (−1,70) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2025 | 14,99 → 11,65 (−3,34) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,60 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 14,01 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,15 → 14,44 (−1,71) | 0,60 → 0,25 (−0,35) |
| HT 2021 | 16,46 → 15,26 (−1,20) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2020 | 16,53 → 15,04 (−1,49) | 0,40 → 0,20 (−0,20) |
| HT 2017 | 15,42 → 12,54 (−2,88) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2016 | 14,40 → 14,00 (−0,40) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2015 | 16,86 → 15,60 (−1,26) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,43) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 12,80 | 16,10 |
| HT 2013 | 16,10 | 14,95 |
| HT 2014 | 14,70 | 14,36 |
| HT 2015 | 15,60 | 14,40 |
| HT 2016 | 14,00 | 13,58 |
| HT 2017 | 12,54 | 13,50 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,04 | 13,95 |
| HT 2021 | 15,26 | 15,56 |
| HT 2022 | 14,44 | 16,29 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 11,65 | 13,57 |
| HT 2026 | 14,73 | 14,57 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,40 |
| HT 2014 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,50 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,20 |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 132 | 22 |
| HT 2010 | 224 | 32 |
| HT 2011 | 221 | 25 |
| HT 2012 | 257 | 27 |
| HT 2013 | 300 | 29 |
| HT 2014 | 373 | 36 |
| HT 2015 | 404 | 35 |
| HT 2016 | 290 | 32 |
| HT 2017 | 348 | 25 |
| HT 2018 | 323 | 41 |
| HT 2019 | 343 | 42 |
| HT 2020 | 421 | 57 |
| HT 2021 | 443 | 59 |
| HT 2022 | 408 | 66 |
| HT 2023 | 323 | 48 |
| HT 2024 | 338 | 42 |
| HT 2025 | 330 | 50 |
| HT 2026 | 430 | 52 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 16,09 | 0,60 | 10,6 | 583 |
| Stockholms universitet Stockholm | 15,23 | 0,90 | 8,2 | 657 |
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 14,73 | 0,60 | 7,2 | 430 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 298 |
| Högskolan i Gävle Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 221 |
Om programmet
Vill du vara med och påverka hur människor lever, reser och möts i framtiden? På Samhällsplanerarprogrammet lär du dig förstå och utveckla samhället ur ett brett perspektiv – socialt, ekonomiskt och ekologiskt. Utbildningen kombinerar kulturgeografi, statsvetenskap och sociologi, och ger dig verktyg att analysera komplexa samhällsfrågor, leda planeringsprocesser och bidra till hållbar omställning.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 eller Samhällskunskap A samt Engelska 6/B. För valfria kurser inom ramen för programmet kan andra behörighetskrav gälla.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- IT, projektledning och affärssystemBI–HP–Sökande/plats–
- Turism och platsdesignBI15,15HPAlla antogsSökande/plats9,3
- Turism och platsdesignBI12,75HPAlla antogsSökande/plats5,5
- IT, projektledning och affärssystemBI18,95HP1,25Sökande/plats67,6
- KulturvetarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Turism och platsdesignBI14,73HP0,60Sökande/plats–
- Magisterprogram i projektledningBI–HP–Sökande/plats16,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KAU-80641
KAU-80641 · nationell antagning
430 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,43 | 37 | 14,73 | 35 | 41 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,53 | 5 | 14,57 | 5 | 19 |
| DA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 22 | 0,60 | 20 | 32 |
Vanliga frågor om Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanerarprogrammet vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,73, HP 0,60 och BII 14,57. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanerarprogrammet vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 430 personer, varav 52 i första hand. 60 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Samhällsplanerarprogrammet vid Karlstads universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,73 HT 2026 mot 11,65 HT 2025. Sökande: 430 mot 330.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Samhällsplanerarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(251)
- Män42 %(179)
- 24 år eller yngre77 %333
- 25–34 år18 %76
- 35 år eller äldre5 %21
- Antagna kvinnor70 %(42)
- Antagna män30 %(18)
Anmälningskod KAU-80641. Källa: UHR.