Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19123
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 221
- 31 i första hand
- Antagna
- 56
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,8 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,25 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,58 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 60 | 56 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 16.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,80 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 12,60 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 13,57 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 14,42 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,26 → 12,44 (−2,82) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,81 → 15,20 (−1,61) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2020 | 16,97 → 15,70 (−1,27) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2019 | 15,28 → 12,04 (−3,24) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2018 | 16,05 → 14,80 (−1,25) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2017 | 16,23 → 15,00 (−1,23) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,60 | 11,84 |
| HT 2013 | 14,70 | 15,70 |
| HT 2014 | 14,60 | 14,98 |
| HT 2015 | 14,88 | 15,10 |
| HT 2016 | 15,10 | 14,58 |
| HT 2017 | 15,00 | 15,31 |
| HT 2018 | 14,80 | 14,87 |
| HT 2019 | 12,04 | 13,62 |
| HT 2020 | 15,70 | 15,91 |
| HT 2021 | 15,20 | 14,52 |
| HT 2022 | 12,44 | 13,56 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,10 |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,70 |
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,60 |
| HT 2017 | 0,55 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,35 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,35 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 180 | 33 |
| HT 2012 | 253 | 32 |
| HT 2013 | 301 | 41 |
| HT 2014 | 425 | 53 |
| HT 2015 | 495 | 66 |
| HT 2016 | 407 | 42 |
| HT 2017 | 430 | 51 |
| HT 2018 | 413 | 68 |
| HT 2019 | 349 | 52 |
| HT 2020 | 346 | 64 |
| HT 2021 | 327 | 46 |
| HT 2022 | 327 | 34 |
| HT 2023 | 237 | 34 |
| HT 2024 | 232 | 37 |
| HT 2025 | 204 | 23 |
| HT 2026 | 221 | 31 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 16,09 | 0,60 | 10,6 | 583 |
| Stockholms universitet Stockholm | 15,23 | 0,90 | 8,2 | 657 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,73 | 0,60 | 7,2 | 430 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 221 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 298 |
Om programmet
Om utbildningen Hur ska mark och resurser användas när behoven av bostäder, service, transporter och grönområden konkurrerar? Samhällsplanerarprogrammet ger dig kunskap och verktyg för att analysera, planera och fatta välgrundade beslut för framtidens hållbara samhällen. Fokus ligger på samspelet mellan människors behov, samhällets utveckling och naturens processer. Programmet har en gemensam ingång men två möjliga utgångar – du kan ta examen som geograf eller samhällsplanerare.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- Datavetenskapliga programmetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Kandidatprogram i utredningskriminologiBI18,65HP1,00Sökande/plats23,9
- SocionomprogrammetBI18,39HP0,85Sökande/plats38,7
- SocionomprogrammetBI19,00HP0,90Sökande/plats74,6
- SocionomprogrammetBI16,69HP0,65Sökande/plats46,2
- SocionomprogrammetBI16,51HP0,75Sökande/plats44,5
- SocionomprogrammetBI16,70HP0,65Sökande/plats45,3
- SocionomprogrammetBI16,18HP0,55Sökande/plats13,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19123
HIG-19123 · nationell antagning
221 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,8 | 31 | Alla antogs | 23 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,58 | 5 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,25 | 24 | Alla antogs | 20 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 7 | 0 |
Vanliga frågor om Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanerarprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanerarprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 221 personer, varav 31 i första hand. 56 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Samhällsplanerarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(131)
- Män41 %(90)
- 24 år eller yngre75 %165
- 25–34 år19 %43
- 35 år eller äldre6 %13
- Antagna kvinnor55 %(31)
- Antagna män45 %(25)
Anmälningskod HIG-19123. Källa: UHR.