Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19323
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 387
- 149 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 435
- Sökande per plats
- 46,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,29 | 16,69 | −0,6 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,65 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,3 | 17,3 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,51). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,29 → 16,69 (−0,60) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,30 → 16,80 (−0,50) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,44 → 16,56 (−0,88) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,02 → 16,65 (−0,37) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,20 → 17,97 (−0,23) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2021 | 17,97 → 17,69 (−0,28) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,93 → 17,40 (−0,53) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2019 | 18,02 → 17,75 (−0,27) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2018 | 17,99 → 17,28 (−0,71) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,35 → 17,90 (−0,45) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,60 | 17,67 |
| HT 2012 | 17,70 | 17,42 |
| HT 2013 | 17,90 | 17,59 |
| HT 2014 | 18,36 | 18,38 |
| HT 2015 | 18,61 | 18,75 |
| HT 2016 | 18,65 | 18,71 |
| HT 2017 | 17,90 | 19,03 |
| HT 2018 | 17,28 | 19,08 |
| HT 2019 | 17,75 | 18,44 |
| HT 2020 | 17,40 | 17,94 |
| HT 2021 | 17,69 | 18,02 |
| HT 2022 | 17,97 | 18,00 |
| HT 2023 | 16,65 | 16,81 |
| HT 2024 | 16,56 | 16,92 |
| HT 2025 | 16,80 | 17,09 |
| HT 2026 | 16,69 | 17,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 714 | 75 |
| HT 2012 | 642 | 66 |
| HT 2013 | 916 | 101 |
| HT 2014 | 1 098 | 116 |
| HT 2015 | 1 064 | 119 |
| HT 2016 | 1 231 | 142 |
| HT 2017 | 1 335 | 146 |
| HT 2018 | 1 052 | 91 |
| HT 2019 | 1 034 | 140 |
| HT 2020 | 1 101 | 148 |
| HT 2021 | 1 400 | 147 |
| HT 2022 | 1 225 | 120 |
| HT 2023 | 1 074 | 92 |
| HT 2024 | 1 049 | 118 |
| HT 2025 | 1 068 | 133 |
| HT 2026 | 1 387 | 149 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
| Högskolan i Gävle Hudiksvall · Distans · Du tittar på den här | 16,69 | 0,65 | 46,2 | 1 387 |
Om programmet
Utbildningen ges under de första sex terminerna på grundläggande nivå och inleds med en bred vetenskaplig bas för de fortsatta studierna med betoning på samhälls- och rättskunskap samt introduktion till samtal och förhållningssätt inom socialt arbete. Därefter läses kurser som handlar om teorier om social exkludering och om människor i utsatta livssituationer samt om teorier och metoder för det praktiska sociala arbetet. En mindre fältstudie genomförs också.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- SocionomprogrammetBI16,70HP0,65Sökande/plats45,3
- SocionomprogrammetBI18,39HP0,85Sökande/plats38,7
- SocionomprogrammetBI19,00HP0,90Sökande/plats74,6
- SocionomprogrammetBI16,51HP0,75Sökande/plats44,5
- SocionomprogrammetBI16,18HP0,55Sökande/plats13,0
- Kandidatprogram i utredningskriminologiBI18,65HP1,00Sökande/plats23,9
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- SamhällsplanerarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19323
HIG-19323 · nationell antagning
1 387 sökande, 149 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 26 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,29 | 14 | 16,69 | 12 | 226 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,3 | 6 | 17,3 | 5 | 202 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 14 | 0,65 | 12 | 158 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,69, HP 0,65 och BII 17,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 1 387 personer, varav 149 i första hand. 30 antogs, alltså 46,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,69 HT 2026 mot 16,8 HT 2025. Sökande: 1 387 mot 1 068.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(1 139)
- Män18 %(248)
- 24 år eller yngre31 %424
- 25–34 år42 %577
- 35 år eller äldre28 %386
- Antagna kvinnor77 %(23)
- Antagna män23 %(7)
Anmälningskod HIG-19323. Källa: UHR.