Socionomprogrammet med storstadsprofil
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-43069
VT 2026urval 2 · SH-43000
Söktryck just nu, VT 2027: 2 308 sökande hittills (524 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 8 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,17, troligen mellan 17,60 och 18,51.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 442
- 434 i första hand
- Antagna
- 83
- urval 2
- Reserver
- 889
- Sökande per plats
- 29,4
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 723
- 399 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 650
- Sökande per plats
- 21,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,39 | 18,02 | −0,37 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,28 | 17,75 | −0,53 |
| Antagna totalt | 83 | 83 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 11 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,39 → 18,02 (−0,37) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,83 → 17,18 (−0,65) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,39 → 17,94 (−0,45) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2025 | 17,80 → 17,20 (−0,60) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,51 → 17,81 (−0,70) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| VT 2024 | 17,77 → 16,98 (−0,79) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,10 → 17,40 (−0,70) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| VT 2023 | 17,24 → 16,57 (−0,67) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,81 → 16,98 (−0,83) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| VT 2022 | 18,02 → 17,40 (−0,62) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 17,92 | 17,92 |
| VT 2019 | 17,34 | 17,33 |
| HT 2019 | 18,35 | 19,03 |
| VT 2020 | 17,51 | 17,85 |
| HT 2020 | 18,63 | 18,41 |
| VT 2021 | 17,85 | 17,97 |
| HT 2021 | 18,35 | 18,10 |
| VT 2022 | 17,40 | 17,35 |
| HT 2022 | 16,98 | 16,77 |
| VT 2023 | 16,57 | 16,51 |
| HT 2023 | 17,40 | 17,28 |
| VT 2024 | 16,98 | 17,04 |
| HT 2024 | 17,81 | 17,04 |
| VT 2025 | 17,20 | 17,81 |
| HT 2025 | 17,94 | 17,45 |
| VT 2026 | 17,18 | 17,23 |
| HT 2026 | 18,02 | 17,75 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,95 |
| VT 2019 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,95 |
| VT 2020 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,90 |
| VT 2021 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2022 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,70 |
| VT 2023 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 2 341 | 416 |
| VT 2019 | 1 808 | 476 |
| HT 2019 | 2 207 | 379 |
| VT 2020 | 1 697 | 390 |
| HT 2020 | 2 338 | 425 |
| VT 2021 | 2 118 | 468 |
| HT 2021 | 2 325 | 361 |
| VT 2022 | 1 843 | 353 |
| HT 2022 | 1 780 | 308 |
| VT 2023 | 1 527 | 324 |
| HT 2023 | 1 666 | 277 |
| VT 2024 | 1 552 | 326 |
| HT 2024 | 1 806 | 329 |
| VT 2025 | 1 548 | 371 |
| HT 2025 | 1 809 | 312 |
| VT 2026 | 1 723 | 399 |
| HT 2026 | 2 442 | 434 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Huddinge · Du tittar på den här | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Södertörns högskola
- Masterprogram i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats5,6
- Hälso- och sjukvårdskuratorsprogrammet, studieort HuddingeBI–HP–Sökande/plats18,1
- Personalvetarprogrammet inriktning sociologiBI18,33HP0,90Sökande/plats39,8
- Kandidatprogram i juridik med inriktning mot affärsrätt och offentlig rättBI18,88HP1,10Sökande/plats30,6
- Europaprogrammet, ämnesinriktning statsvetenskapBI18,63HP0,85Sökande/plats30,3
- Masterprogram i ledarskap och hållbar samhällsutveckling, företagsekonomi (INT)BI–HP–Sökande/plats8,2
- Journalistik med samhällsstudier - inriktning statsvetenskapBI17,99HP1,05Sökande/plats20,6
- Journalistik med samhällsstudier inriktning sociologiBI16,58HP0,75Sökande/plats19,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-43069
SH-43069 · nationell antagning
2 442 sökande, 434 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 48 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,39 | 41 | 18,02 | 41 | 584 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,28 | 12 | 17,75 | 12 | 318 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 27 | 0,85 | 27 | 442 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
VT 2026: anmälningskod SH-43000
SH-43000 · nationell antagning
1 723 sökande, 399 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 3,5 | 3 | 36 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,83 | 38 | 17,18 | 38 | 367 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,66 | 13 | 17,23 | 13 | 274 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 26 | 0,75 | 26 | 305 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet med storstadsprofil
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet med storstadsprofil vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,02, HP 0,85 och BII 17,75. VT 2026: BI 17,18, HP 0,75 och BII 17,23. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet med storstadsprofil vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 2 442 personer, varav 434 i första hand. 83 antogs, alltså 29,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 308 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet med storstadsprofil vid Södertörns högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,02 HT 2026 mot 17,94 HT 2025. Sökande: 2 442 mot 1 809.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Socionomprogrammet med storstadsprofil mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(1 968)
- Män19 %(474)
- 24 år eller yngre58 %1 424
- 25–34 år26 %641
- 35 år eller äldre15 %377
- Antagna kvinnor81 %(67)
- Antagna män19 %(16)
Anmälningskod SH-43069. Källa: UHR.